2 Vessel početak

rubrika za fotke opreme, piva, opise kako ste napravili neki komad opreme i sl.

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
Pemac
Postovi: 729
Pridružen/a: uto stu 14, 2017 5:06 pm
Lokacija: Hercegovac/Jarun

Re: 2 Vessel početak

Post Postao/la Pemac » pet sij 17, 2020 7:12 am

mlaen je napisao/la:
pet sij 17, 2020 12:19 am
Topsis je napisao/la:
čet sij 16, 2020 11:40 pm
Je li tvoj sistem na struju? To je 100 litara? :)
da, 70l, 5kW
Misliš da bi šljakalo 75l MT i 100l BK. Da nije možda MT premali, a održavanje temp. STC sa grijačem 5,5kW (+regulator snage)? Kuhanje bi išlo na plin (to znam da radi)...

mlaen
Postovi: 381
Pridružen/a: pet kol 25, 2017 2:35 pm
Lokacija: Osijek

Re: 2 Vessel početak

Post Postao/la mlaen » pet sij 17, 2020 8:50 am

Pemac je napisao/la:
pet sij 17, 2020 7:12 am

Misliš da bi šljakalo 75l MT i 100l BK. Da nije možda MT premali, a održavanje temp. STC sa grijačem 5,5kW (+regulator snage)? Kuhanje bi išlo na plin (to znam da radi)...
Nisam siguran, ali mislim da bi stc sa takvim grijacem debelo overshotao

Avatar
Pemac
Postovi: 729
Pridružen/a: uto stu 14, 2017 5:06 pm
Lokacija: Hercegovac/Jarun

Re: 2 Vessel početak

Post Postao/la Pemac » pet sij 17, 2020 9:14 am

mlaen je napisao/la:
pet sij 17, 2020 8:50 am
Pemac je napisao/la:
pet sij 17, 2020 7:12 am

Misliš da bi šljakalo 75l MT i 100l BK. Da nije možda MT premali, a održavanje temp. STC sa grijačem 5,5kW (+regulator snage)? Kuhanje bi išlo na plin (to znam da radi)...
Nisam siguran, ali mislim da bi stc sa takvim grijacem debelo overshotao
STC + SSR 40A (kineski) + regulator kojim spustim kW na recimo 4kW da nije baš gornja granica za SSR

Kasnije bi uzeo EZboil i kvalitetniji SSR kod nas što su stavili na forum. Sam da vidim el sustav radi...

mlaen
Postovi: 381
Pridružen/a: pet kol 25, 2017 2:35 pm
Lokacija: Osijek

Re: 2 Vessel početak

Post Postao/la mlaen » pet sij 17, 2020 9:54 am

Svejedni, stc ce ti ugasiti grijac kada dosegne zadanu temp, ali grijac se nece instantno ohladiti i ode ti sve u overshoot :)
Ja ti na ovome imam ezboil boil, i jedino sto me smeta jest sto ga mogu kalibrirati samo u rezolucini od 1C... trenutno odstupanje je 0.5C (mjerio sa thermapenom) i to ne mogu ispraviti

Avatar
Pemac
Postovi: 729
Pridružen/a: uto stu 14, 2017 5:06 pm
Lokacija: Hercegovac/Jarun

Re: 2 Vessel početak

Post Postao/la Pemac » pet sij 17, 2020 10:14 am

mlaen je napisao/la:
pet sij 17, 2020 9:54 am
Svejedni, stc ce ti ugasiti grijac kada dosegne zadanu temp, ali grijac se nece instantno ohladiti i ode ti sve u overshoot :)
Ja ti na ovome imam ezboil boil, i jedino sto me smeta jest sto ga mogu kalibrirati samo u rezolucini od 1C... trenutno odstupanje je 0.5C (mjerio sa thermapenom) i to ne mogu ispraviti
Ne razumijem.

Misliš da je problem u duljini tog grijača (odnosno kontaktna površina), jer po svemu drugome taj grijač može biti isti kao i svi drugi od 1kw, 2kw etc. koji se mogu naći u ele. sustavima.

EDIT: ili misliš da ga je bolje manulano korigirati "po vremenu i osjećaju" :D

Avatar
Pemac
Postovi: 729
Pridružen/a: uto stu 14, 2017 5:06 pm
Lokacija: Hercegovac/Jarun

Re: 2 Vessel početak

Post Postao/la Pemac » pet ožu 27, 2020 7:37 am

Ovako da ne otvaram dalje temu, a usko je vezano na ovu, pa eto da se priključe svi koji imaju svoje mišljenje;

Planiram napraviti gornje sito za ovaj sustav, kao što bude u all-in-one sustavima. Znači na to "sito" bi dolazila sladovina koja recirkulira i kroz njega se cijedila na zrno koliko toliko ravnomjerno po cijeloj površini (sad je problem što tokom recirukalcije moram paziti kada i koliko sladovine dotječe jer odnese dosta zrna u stranu ako ne premještam ulaz po mash tunu što sigurno utječe kasnije na cjeđenje). To sito bi radio od poklopca koji mi ne treba, a dost dobro paše u mash tun (ne hvata baš rubove, ali to nije toliko ni bitno jer tuda ionako sladovina najlakše i najbrže prolazi pa je to čak i mogući plus).

Tu dolazimo do glavnine pitanja, a to je kako profilirati rupe na tom situ, kako ih rasporediti, širina itd.? Za one all-in-one sustave to se radi valjda djelomičnim probijanjem (provlačenjem) pa imamo onako lijepo izdignute krugove, dok bi ja to izrezao na vodi tako da relativno svi oblici i položaji dolaze u obzir.

erda
Postovi: 620
Pridružen/a: pon stu 07, 2016 11:42 am
Lokacija: Osijek

Re: 2 Vessel početak

Post Postao/la erda » pet ožu 27, 2020 8:12 am

Pemac je napisao/la:
pet ožu 27, 2020 7:37 am
Ovako da ne otvaram dalje temu, a usko je vezano na ovu, pa eto da se priključe svi koji imaju svoje mišljenje;
Planiram napraviti gornje sito za ovaj sustav, kao što bude u all-in-one sustavima. Znači na to "sito" bi dolazila sladovina koja recirkulira i kroz njega se cijedila na zrno koliko toliko ravnomjerno po cijeloj površini (sad je problem što tokom recirukalcije moram paziti kada i koliko sladovine dotječe jer odnese dosta zrna u stranu ako ne premještam ulaz po mash tunu što sigurno utječe kasnije na cjeđenje). To sito bi radio od poklopca koji mi ne treba, a dost dobro paše u mash tun (ne hvata baš rubove, ali to nije toliko ni bitno jer tuda ionako sladovina najlakše i najbrže prolazi pa je to čak i mogući plus).
Tu dolazimo do glavnine pitanja, a to je kako profilirati rupe na tom situ, kako ih rasporediti, širina itd.? Za one all-in-one sustave to se radi valjda djelomičnim probijanjem (provlačenjem) pa imamo onako lijepo izdignute krugove, dok bi ja to izrezao na vodi tako da relativno svi oblici i položaji dolaze u obzir.
Ne razumijem baš potpuno tvoje pitanje ali probaj ga postaviti tamo u temi o Klarsteinu.
viewtopic.php?f=4&t=5776&p=93509&hilit= ... enk#p93509

Avatar
Pemac
Postovi: 729
Pridružen/a: uto stu 14, 2017 5:06 pm
Lokacija: Hercegovac/Jarun

Re: 2 Vessel početak

Post Postao/la Pemac » pet ožu 27, 2020 8:42 am

Planiram napraviti ovo samo veće, znači od poklopca koji imam na kojem bi izrezao rupe (elipse, što god) pa me muči koji razmak i koja širina, tipa u sredini uže , dalje od centra šire (ako je dovod sladovine na sredinu) da se sladovina raspodjeli po njemu, a ne da mi kroz sredinu prođe 80%, funkcija nešto kao ona ruka za ispiranje iznad mash tuna sto bude samo da ne vuce zrak kad pada u mash tun...
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

chus
Postovi: 60
Pridružen/a: čet vel 09, 2017 9:18 am
Lokacija: Pula

Re: 2 Vessel početak

Post Postao/la chus » pet ožu 27, 2020 9:10 pm

Ne znam zašto bi to uopće radio?
To gornje sito samo drži overflow pipe da se ne mrda po meni. Ako imas mash tun posebno, recirkuliraj normalno, stavi silikonski cijev da ti leži na grain bedu. Cak i jednom, dvaput sve promijesaj, ali ne zadnjih 15 min da se izbistri, i ne promijesati cijeli grainbed, nego samo gornju polovicu.

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: 2 Vessel početak

Post Postao/la Poljo » pet ožu 27, 2020 11:55 pm

chus je napisao/la:
pet ožu 27, 2020 9:10 pm
To gornje sito samo drži overflow pipe da se ne mrda po meni.
Nije mu baš to svrha. Poanta je da filtrira stvari koje idu u overflow. Ne želiš komade slada i ljuske da prolaze dolje i peku se na grijaču ili guše pumpu.
slika

Avatar
Pemac
Postovi: 729
Pridružen/a: uto stu 14, 2017 5:06 pm
Lokacija: Hercegovac/Jarun

Re: 2 Vessel početak

Post Postao/la Pemac » ned ožu 29, 2020 11:10 am

chus je napisao/la:
pet ožu 27, 2020 9:10 pm
Ne znam zašto bi to uopće radio?
To gornje sito samo drži overflow pipe da se ne mrda po meni. Ako imas mash tun posebno, recirkuliraj normalno, stavi silikonski cijev da ti leži na grain bedu. Cak i jednom, dvaput sve promijesaj, ali ne zadnjih 15 min da se izbistri, i ne promijesati cijeli grainbed, nego samo gornju polovicu.
Ako si kad recirkulirao 70min sladovinu u mash tun vidio si koliko se zrno premjesta po mash tunu, na mjestu gdje mi ulazi sladovina razmakne zrno okolo lonca i ostane dubina od 15 - 20cm bez zrna na tom dijelu i normalno da ce tuda najvise recirkulirati, jer je tu i ulaz i k tome najmanji otpor. Kad bi stavio gore to sito, zrno bi ostalo konstantno na istom nivou i sladovina bi se raspodjelila i ravnomjerno prolazila kroz cijeli lonac. Ovako bi sladovina udarala u to sito, a ne direkt u zrno.

Avatar
FrendPero
Postovi: 203
Pridružen/a: uto pro 25, 2018 10:07 am

Re: 2 Vessel početak

Post Postao/la FrendPero » ned ožu 29, 2020 12:36 pm

Meni je razmicalo zrnje od stijenke samo kad je protok recirkulacije bio prevelik, tada tekućina trazi mjesto najmanjeg otpora (uz stijenku) te se stvara razmak. Tada je i iskoristivost bila znatno niža.

T0M
Postovi: 208
Pridružen/a: ned ožu 10, 2013 11:41 am
Lokacija: Lug Poznanovecki

Re: 2 Vessel početak

Post Postao/la T0M » ned ožu 29, 2020 6:17 pm


chus
Postovi: 60
Pridružen/a: čet vel 09, 2017 9:18 am
Lokacija: Pula

Re: 2 Vessel početak

Post Postao/la chus » pon ožu 30, 2020 11:30 am

Je, slažem se.. ali ako ti ide kroz overflow, znači da je recirkulacija prevelika i da ti kroz zrnje ne ide sva sladovina. Znači da treba smanjiti protok.
A negdje sam čak viđao da bazooka filter navuku preko overflow cijev, baš iz tog razloga.

Poljo je napisao/la:
pet ožu 27, 2020 11:55 pm
chus je napisao/la:
pet ožu 27, 2020 9:10 pm
To gornje sito samo drži overflow pipe da se ne mrda po meni.
Nije mu baš to svrha. Poanta je da filtrira stvari koje idu u overflow. Ne želiš komade slada i ljuske da prolaze dolje i peku se na grijaču ili guše pumpu.

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: 2 Vessel početak

Post Postao/la Poljo » pon ožu 30, 2020 11:56 am

chus je napisao/la:
pon ožu 30, 2020 11:30 am
A negdje sam čak viđao da bazooka filter navuku preko overflow cijev, baš iz tog razloga.
Dobra ideja.. pošto je ta bazuka dolje beskorisna i samo se stopa kad ju stavis a i kroz/uz to sito gornje zna proc pizdarija.
Bas cu ju probat nabacit na overflow sljedeci puit. :pivo:
slika

Odgovori