Flaširanje iz kega ?

rubrika za fotke opreme, piva, opise kako ste napravili neki komad opreme i sl.

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
Jonas
Postovi: 356
Pridružen/a: uto sij 29, 2019 2:11 am
Lokacija: Zagreb
Kontakt:

Re: Flaširanje iz kega ?

Post Postao/la Jonas » sri sij 22, 2020 3:22 pm

Ništa fancy,
jedna daska , jedna gajba , i par vijaka
daska je montirana na doljnu gajbu , gornja služi kao uteg/drzac boca
ja punim pivu i cider na sobnoj temperaturi , pa je pritisak i do 4 bara pa držanje rukom ne dolazi u izbor , vec sam nekoliko puta "ofarbao" strop pivom.


20200122_151320.jpg
20200122_151311.jpg
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Puyol
Postovi: 799
Pridružen/a: ned pro 25, 2016 12:11 am
Lokacija: Zagreb

Re: Flaširanje iz kega ?

Post Postao/la Puyol » sri sij 22, 2020 4:13 pm

Misl da je mana ovih sustava punilica sto nas co2 nije cisti co2, nego ima.primjese. I sad, kada nadeukamo taj vo2 u bocu pa napunimo pivu, opet nije cisti co2 u boci, pa se otvara mogucnost oxidacije.

Ja sam mislio isprobat da napunim co2 u boce, ostavim ih u frizideru preko noci pa ujitro kada se c02 slegne, napunit pivu. Ali nisam jos testirao to, jer sam.bio malompopizdio kada su mi se te 4 sta sam flasirao sjebale.

Avatar
Jonas
Postovi: 356
Pridružen/a: uto sij 29, 2019 2:11 am
Lokacija: Zagreb
Kontakt:

Re: Flaširanje iz kega ?

Post Postao/la Jonas » sri sij 22, 2020 4:29 pm

U bocama ne bi trebalo biti ništa osim Co2 ,
ali ako te muci oksidacija , pokušaj boce napuniti skoro do vrha , pa sa rasprsivacem ubrizgati otopinu voda + šecer(5%)
tako da se piva zapjeni, pa na pjenu zatvaras , a secer ce kvasac natjerati na razmnožavanje i potrošiti kisik.

Avatar
kajser
Postovi: 243
Pridružen/a: pet sij 18, 2013 10:57 am
Lokacija: Zagreb/Pula

Re: Flaširanje iz kega ?

Post Postao/la kajser » sri sij 22, 2020 5:12 pm

sanoj je napisao/la:
sri sij 22, 2020 4:29 pm
U bocama ne bi trebalo biti ništa osim Co2 ,
ali ako te muci oksidacija , pokušaj boce napuniti skoro do vrha , pa sa rasprsivacem ubrizgati otopinu voda + šecer(5%)
tako da se piva zapjeni, pa na pjenu zatvaras , a secer ce kvasac natjerati na razmnožavanje i potrošiti kisik.
ne igra to bas ako je pivo vec karbonizirano. Eventualno karbonizirati do 90% zeljene karbonizacije pa piknuti secera za tih zadnjih 10%! Zvuci kao dodatni posao i dobra sansa za prekarboniziranom pivom :p

Avatar
Jonas
Postovi: 356
Pridružen/a: uto sij 29, 2019 2:11 am
Lokacija: Zagreb
Kontakt:

Re: Flaširanje iz kega ?

Post Postao/la Jonas » sri sij 22, 2020 5:16 pm

kajser je napisao/la:
sri sij 22, 2020 5:12 pm
sanoj je napisao/la:
sri sij 22, 2020 4:29 pm
U bocama ne bi trebalo biti ništa osim Co2 ,
ali ako te muci oksidacija , pokušaj boce napuniti skoro do vrha , pa sa rasprsivacem ubrizgati otopinu voda + šecer(5%)
tako da se piva zapjeni, pa na pjenu zatvaras , a secer ce kvasac natjerati na razmnožavanje i potrošiti kisik.
ne igra to bas ako je pivo vec karbonizirano. Eventualno karbonizirati do 90% zeljene karbonizacije pa piknuti secera za tih zadnjih 10%! Zvuci kao dodatni posao i dobra sansa za prekarboniziranom pivom :p
Ma jok , jedan špricer nije niti 2 ml , a ako se bojis da ces pregazirati pivu , napravi to s vodom , cijela bit je zapjeniti pivu tako da nema zraka kod čepljenja

Sve je dodatni posao, uvijek se mozes vratiti na gaziranje u boci

DEDA PEPO
Postovi: 28
Pridružen/a: ned tra 22, 2018 9:53 pm
Lokacija: Zaprešić

Re: Flaširanje iz kega ?

Post Postao/la DEDA PEPO » sri sij 22, 2020 9:46 pm

Bok kolege,
evo da se i ja nadovežem na diskusiju. Do sada sam napravio skoro stotinjak šarži od po dvadesetak litara piva, konačno dvije zadnje šarže su u završnoj fazi fermentacije u KEGOVOMA i to pod pritiskom. Po preporuci iskusnog kolege "fegija" prva tri dana sam fermentirao bez tlaka, a potom dignuo tlak na oko 1 bar, sve na temperaturi oko 20 C. Jedna šarža je BEPA, a druga je APA, ovu drugu sam nakon 7 dana fermentacije, naravno uz otpuštanje tlaka i suho zahmeljio, potom ponovno nadrukao sa CO2 na 1 bar i sve je već 2 dana na cold crashu, prekosutra ću napraviti pretok u prazne kegove, ovdje držati do flaširanja. Preko Aliexpressa sam nabavio CPBF, ovih dana bi trebao stići, sa nestrpljenjem čekam probu punjenja iz kega u boce. Napominjem da će temperatura punjenja biti oko 2-3 C, pivo karbonizirano sa CO2 prema tabeli. Javim rezultate.
Pozdrav!

Avatar
nikac
Postovi: 265
Pridružen/a: sub lis 06, 2012 5:16 pm
Lokacija: Đakovo

Re: Flaširanje iz kega ?

Post Postao/la nikac » čet sij 23, 2020 6:14 am

Pepo svakako javi rezultate.

ima opcija i sa plastičnim bocama ako je nekom hitno ili ako ide na neki neobavezan party a obavezan je ponjeti domaćeg piva. Znači radi se o čepu za boce sa balllock konektorom .. gdje se jednostavno spoji na CO2 te ga prisilno gaziraš(ili dogaziraš) i za neke lokalne zabave i pijance može biti super :)

evo i linka:
https://www.aliexpress.com/item/3242483 ... b201603_53
:pivo4:

Avatar
Jonas
Postovi: 356
Pridružen/a: uto sij 29, 2019 2:11 am
Lokacija: Zagreb
Kontakt:

Re: Flaširanje iz kega ?

Post Postao/la Jonas » čet sij 23, 2020 6:01 pm

Evo danas flaširao krušku -cider ,
gaziran na 3 vol, točeno pri 4 bar-ambientalna temp cca 14C

https://www.youtube.com/watch?v=r5FkvIC ... e=youtu.be
jedino što mi je svaka boca različite visine pa moram namještavati visinu

Avatar
koljo
Postovi: 49
Pridružen/a: uto ožu 01, 2016 11:46 am

Re: Flaširanje iz kega ?

Post Postao/la koljo » čet sij 23, 2020 9:00 pm

Dobro si ti to složio. :pivo3: Čini mi se da ostane dosta headspacea u flaši. Previše pjeni da bi i to napunio?

DEDA PEPO
Postovi: 28
Pridružen/a: ned tra 22, 2018 9:53 pm
Lokacija: Zaprešić

Re: Flaširanje iz kega ?

Post Postao/la DEDA PEPO » čet sij 23, 2020 9:26 pm

Dragi kolege,
upravo nakon nepuna dva dana cold crashanja fermentiranih BEPA i APA u kegovina pod pritiskom pretočio jednu i drugu u kegove za završnu karbonizaciju. S obzirom da su mi šarže cca 25 litre, svaku sam imao u dva kega, a pretakao sam svaku šaržu u jedan keg koji sam napunio sa 18 kg(imam vagu kod istakanja), ostalo mi je i jedne i druge šarže te sam to pomiješao u trećem kegu gdje je ostalo sveukupno oko 10 kg. Sve sam nakon pretakanja nadrukao na 1,1 bar, i u hladnjaku mi je 8 C. Znatiželja mi nije dala mira, preko piknik slavine sam isočio dvije čaše iz ove zadnje "kupaže", pivo jako dobro, samo kod istakanja više od pola čaše kremaste pjene. Nadam se da kod punjenje flaša iz kega preko CPBF, istog kao što ima kolega, neću imati problema sa pjenom.
Molim kolege gdje da kupim "rubber stoper" za CPBF jer mi je danas došao, ali ovog čepa sa rupom nema, iako sam u kontaktu sa isporučiocem dobio info da je taj čep uključen u isporuku.
Pozdrav!
Pepoi

Avatar
Jonas
Postovi: 356
Pridružen/a: uto sij 29, 2019 2:11 am
Lokacija: Zagreb
Kontakt:

Re: Flaširanje iz kega ?

Post Postao/la Jonas » čet sij 23, 2020 9:32 pm

koljo je napisao/la:
čet sij 23, 2020 9:00 pm
Dobro si ti to složio. :pivo3: Čini mi se da ostane dosta headspacea u flaši. Previše pjeni da bi i to napunio?
Cider bas i nema cvrstu pjenu, ali to je bilo samo 10tak boca koje ce kroz dan dva biti popijene i podjeljene

Kod pive idem malo vise , oko 2 cm od vrha

Avatar
Jonas
Postovi: 356
Pridružen/a: uto sij 29, 2019 2:11 am
Lokacija: Zagreb
Kontakt:

Re: Flaširanje iz kega ?

Post Postao/la Jonas » čet sij 23, 2020 9:36 pm

DEDA PEPO je napisao/la:
čet sij 23, 2020 9:26 pm
Dragi kolege,
upravo nakon nepuna dva dana cold crashanja fermentiranih BEPA i APA u kegovina pod pritiskom pretočio jednu i drugu u kegove za završnu karbonizaciju. S obzirom da su mi šarže cca 25 litre, svaku sam imao u dva kega, a pretakao sam svaku šaržu u jedan keg koji sam napunio sa 18 kg(imam vagu kod istakanja), ostalo mi je i jedne i druge šarže te sam to pomiješao u trećem kegu gdje je ostalo sveukupno oko 10 kg. Sve sam nakon pretakanja nadrukao na 1,1 bar, i u hladnjaku mi je 8 C. Znatiželja mi nije dala mira, preko piknik slavine sam isočio dvije čaše iz ove zadnje "kupaže", pivo jako dobro, samo kod istakanja više od pola čaše kremaste pjene. Nadam se da kod punjenje flaša iz kega preko CPBF, istog kao što ima kolega, neću imati problema sa pjenom.
Molim kolege gdje da kupim "rubber stoper" za CPBF jer mi je danas došao, ali ovog čepa sa rupom nema, iako sam u kontaktu sa isporučiocem dobio info da je taj čep uključen u isporuku.
Pozdrav!
Pepoi
Brewshop ti ima , ja mozda jos imam jedan viska (ebay) ako ga nadem javim
Takoder, koji stil je bepa

DEDA PEPO
Postovi: 28
Pridružen/a: ned tra 22, 2018 9:53 pm
Lokacija: Zaprešić

Re: Flaširanje iz kega ?

Post Postao/la DEDA PEPO » čet sij 23, 2020 11:10 pm

Belgijan Pale Ale je rađen kako slijedi:
- 250g Dekstrin Simpsons
- 500g Pale Ale Ekstra Simpsons
- 4000 g Maris Otter Simpsons
- 500g Caramalt Simpsons
- 250g Biscuit Simpsons
sve u Grainfather sa 18 lit vode na ukomljavanje i 16 lit vode za ispiranje prilagođene (Ca, Mg, Na, Cl, SO4, HCO3 = 70, 8, 8, 80, 90, 27 ppm),
hmeljeno sa 60g EKG (10g FWH, 15g 30 min, 20g 15 min, 15g 5 min), mjereno OG 1048, FG 1012, kvasac S-04.
To je to, na donjoj je granici IBU, ostalo sve u stilu BEPA, ništa posebno, možda da je suho hmeljeno sa istim hmeljem ili možda mandarinom bavarijom bi ispalo malo otmjenije, ali o tom potom.
Pozdrav!

Avatar
Zlatko87
Postovi: 257
Pridružen/a: ned stu 30, 2014 9:27 pm
Lokacija: Krapina

Re: Flaširanje iz kega ?

Post Postao/la Zlatko87 » pet sij 24, 2020 1:45 pm

Od kad se belgian pale ale radi sa s04?
Sam sebe znutra žderem,
a dobil sam šest kil!
Viš ve kak z litre kila zide!
I onda neš pil!

PBR
Postovi: 310
Pridružen/a: čet lip 20, 2013 2:21 pm
Lokacija: Zadar

Re: Flaširanje iz kega ?

Post Postao/la PBR » pet sij 24, 2020 6:29 pm

sanoj je napisao/la:
sri sij 22, 2020 4:29 pm
U bocama ne bi trebalo biti ništa osim Co2 ,
ali ako te muci oksidacija , pokušaj boce napuniti skoro do vrha , pa sa rasprsivacem ubrizgati otopinu voda + šecer(5%)
tako da se piva zapjeni, pa na pjenu zatvaras , a secer ce kvasac natjerati na razmnožavanje i potrošiti kisik.
Nabaviti 100% CO2 je tesko i skoro nemoguce. Karbonizacija secerom je neefikasna kod kisika jer treba pun k da proradi, do tad kisik odradi stetu.
"Milk is for babies. When you grow up, you have to drink beer."~Arnold S.

Odgovori