Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

... boca ili bačva pitanje je sad

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Puyol
Postovi: 799
Pridružen/a: ned pro 25, 2016 12:11 am
Lokacija: Zagreb

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la Puyol » sri vel 12, 2020 3:59 pm

Upravo to sto je poljo rekao. Ako maknes gornje sito, voda ide najlaksim mogucim putem, a ne ravnomjerno, jos tu gdje krene ici brze ce si stvorit put, i imat ces manju iskoriativost. Zato na ovom videu gore i kazu da se spusti sito na slad, i da se lagano dodaje voda tako da ima konstantni protok kroz slad, ukoliko dodas svu vodu, pominesas i sladovinu sa vodom u startu, slabije ce se isprati nego samo sa vodom. To bi bila neka teorija te tehnika ajmo rec.

erda
Postovi: 620
Pridružen/a: pon stu 07, 2016 11:42 am
Lokacija: Osijek

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la erda » čet vel 13, 2020 8:13 am

Puyol je napisao/la:
sri vel 12, 2020 3:59 pm
Upravo to sto je poljo rekao. Ako maknes gornje sito, voda ide najlaksim mogucim putem, a ne ravnomjerno, jos tu gdje krene ici brze ce si stvorit put, i imat ces manju iskoriativost. Zato na ovom videu gore i kazu da se spusti sito na slad, i da se lagano dodaje voda tako da ima konstantni protok kroz slad, ukoliko dodas svu vodu, pominesas i sladovinu sa vodom u startu, slabije ce se isprati nego samo sa vodom. To bi bila neka teorija te tehnika ajmo rec.
Ja sam se navikao maknut sito, staviti cjediljku za čvarke i lagano sipati vodu koja se ravnomjerno raspoređuje po cijeloj površini.
Ali sad ću ovako kao na ovom videu.
I naravno da mi je bitna iskoristivost, nije mi svejedno da li je 72% ili 77%.
Cjediljka.jpg
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Avatar
sharkyboy
Postovi: 430
Pridružen/a: sub pro 26, 2015 9:28 pm
Lokacija: Zagreb/Centar

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la sharkyboy » čet vel 13, 2020 9:43 am

pa stavljanjem ovog cjedila si maltene napravio isto ko i da si ostavio poklopac... ja ga (ovih par kuhanja kaj sam radio na poljinom klarkiju, a i ubuduce cu na svom more less) spustim na slad al teleskop ne spustam i nalim svu vodu...ona tako ima veci "pritisak" pa se brze ispere a opet onaj poklopac ju tjera na sve strane...
bolje piva u ruci neg pič*a na grani...Oi!!! živili

Avatar
kajser
Postovi: 243
Pridružen/a: pet sij 18, 2013 10:57 am
Lokacija: Zagreb/Pula

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la kajser » čet vel 13, 2020 10:55 am

Ne znam zasto bi zelio da se brze ispere na Klarkyu di to ispiranje ionako traje 10 minuta max.
Jos uvijek ridam zbog pada 80% eff na 65% prelaskom sa HERMSa zbog jednostavnosti i lijenosti, a sve je u spargeu! Sretan sam kad se kvazi zastopa pa traje 15 minuta :D

Avatar
sharkyboy
Postovi: 430
Pridružen/a: sub pro 26, 2015 9:28 pm
Lokacija: Zagreb/Centar

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la sharkyboy » čet vel 13, 2020 2:28 pm

ocete rec da kad spustim onaj poklopac na mash i da dodajem vodu za ispiranje malkicu po malkicu je bolje neg da zlijem svih xy litara za ispiranje? kod tog dodavanja malkicu po malkicu jos dodatno moram pazit da dodam dovoljno da se cijeli poklopac "potopi" pa da ispiranje ide kroz sve dijelove masha a ne samo dijela...
bolje piva u ruci neg pič*a na grani...Oi!!! živili

mlaen
Postovi: 381
Pridružen/a: pet kol 25, 2017 2:35 pm
Lokacija: Osijek

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la mlaen » čet vel 13, 2020 3:20 pm

Kila slada je 5-6 kn, za to se (meni) ne isplati produljit ispiranje za ne znam koliko da dobijem par posto efikasnosti vise :)

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la Poljo » čet vel 13, 2020 5:28 pm

Golden Promise je 10kn ;-)
slika

Puyol
Postovi: 799
Pridružen/a: ned pro 25, 2016 12:11 am
Lokacija: Zagreb

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la Puyol » čet vel 13, 2020 7:02 pm

Nine stvar u kili slada vise, jer nekada ne stane kila slada vise...

Avatar
FrendPero
Postovi: 203
Pridružen/a: uto pro 25, 2018 10:07 am

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la FrendPero » čet vel 13, 2020 8:08 pm

Ja sam više na strani efikasnosti. Iskreno ne mislim prestat kuhat pivo pa gledam dugoročno, iako kuham po 40ak litara ja cu rade fly spargat duze i imat poštenu efikasnost(80-85%). Kada kuham volim imati cijeli dan slobodan tako da mi je draze sporo "tuširat" zrnje nego ulit svu vodu za ispiranje i mirit se sa 65-70%efikasnosti. I ovo šta Puyol veli isto, ja kuham na Max kapaciteta većinu puta, i kilu ili 1.5kg slad acu rade staviti u sljedeću turu, pa nakon 5 rundi imam za jednu novu. Sa bad assom i 70min fly spargea sam zadnji put imao 87%eff.

Puyol
Postovi: 799
Pridružen/a: ned pro 25, 2016 12:11 am
Lokacija: Zagreb

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la Puyol » čet vel 13, 2020 8:53 pm

Duzi sparge ne znaci muzno bolju efikasnost, tj znaci do neke mjere. Ali ako imas stuck sparge, o da ce i efikasnost biti niza. Optimalno za GF je da sparge bude 20-25 minuta, akonje krace, slabija efikasnost, ako je vise, obivno je stuck sparge. Tako da mislim da je i za KS slicno, do pola sata je ok, iznad, nije nuzno ok. Jer kad pogledas, ako je sparge spor, takav je bio i mash, tj, bilo je previse brasna, sleglo se sve, i nije protok bio dobar, pa je i mash manje efikasan, a biti ce i sparge.

Na GF se najbolja efikasnost dobije na 4.5-5 kg slada, sve iznad smanjije iskoristivost lagano, posebno iznad 7 kg slada.

Avatar
FrendPero
Postovi: 203
Pridružen/a: uto pro 25, 2018 10:07 am

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la FrendPero » čet vel 13, 2020 9:56 pm

Zaboravio sam naglasiti da ja ne delam na all in one sustavu. Klasicni gravitacijski BK,MT I HLT. Bez ikakve pumpe trenutno. Filter je inox pletena od metra. Kod brzeg cijedenja masha vuče curi mutnije pa tu isto ne žurim, i tim tempom i fly spargam.

Puyol
Postovi: 799
Pridružen/a: ned pro 25, 2016 12:11 am
Lokacija: Zagreb

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la Puyol » pet vel 14, 2020 8:34 pm

FrendPero je napisao/la:
čet vel 13, 2020 8:08 pm
Ja sam više na strani efikasnosti. Iskreno ne mislim prestat kuhat pivo pa gledam dugoročno, iako kuham po 40ak litara ja cu rade fly spargat duze i imat poštenu efikasnost(80-85%). Kada kuham volim imati cijeli dan slobodan tako da mi je draze sporo "tuširat" zrnje nego ulit svu vodu za ispiranje i mirit se sa 65-70%efikasnosti. I ovo šta Puyol veli isto, ja kuham na Max kapaciteta većinu puta, i kilu ili 1.5kg slad acu rade staviti u sljedeću turu, pa nakon 5 rundi imam za jednu novu. Sa bad assom i 70min fly spargea sam zadnji put imao 87%eff.
Ovih 87% efikasnosti za badass se odnosi na tvoj sustav, ne na KS, pretpostavljam? Koji badass? Pils, pale, ili neki treci?

Avatar
FrendPero
Postovi: 203
Pridružen/a: uto pro 25, 2018 10:07 am

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la FrendPero » pet vel 14, 2020 9:23 pm

Da, velim 3 vessel gravitacijski. Badassovog je bilo 4 kg pale, 3 kg pils. Još je išao carapils(weyerman),zobene i acidmalt(weyerman). Ja sam se samo spojio u raspravu o ucinkovitosti za koju sam smatrao da je općenite prirode :pivo:

TripleS
Postovi: 42
Pridružen/a: sri srp 10, 2019 11:22 am

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la TripleS » pon ožu 02, 2020 10:10 am

Pitanje za vlasnike 50 litarnih masina... Jel imate problema s brasnom kod kuhanja velikih tura? Ja sam prvi put kuhal s 10,5 kg slada i cinilo mi se da puno mrvica pliva sladovini. Znam da donje sito ne moze bas sve zadrzati al eto, zapelo mi za oko. Slad je iz sve za pivo, njihovo mljevljenje

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la Poljo » pon ožu 02, 2020 11:35 am

Sito nikad nije filtar. Tj, sito je samo krupni filtar da velike ljuske ne prolaze. Pravi filtar se stvara od ljuski slada.
Zato se kod normalnih sistema prvo radi vorlauf. Ispušta se i recirkulira sladovina dok ne krene izlaziti bistra s malo ili ništa brašna.

All in one sistemi nemaju baš neko rješenje za eliminaciju tog brašna osim konstantne recirkulacije i nadanja da će brašno s dna proć kroz pumpu i staložiti se na sladu. Tu vjerojatno pomaže donji izlaz pumpe za vrtloženje po dnu da sprječava taloženje na strani dalje od usisa pumpe.
slika

Odgovori