PH Metar - Koji kupiti i na sto treba obratiti pozornost ?

... boca ili bačva pitanje je sad

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Mateo
Postovi: 2
Pridružen/a: ned tra 12, 2020 10:28 pm

PH Metar - Koji kupiti i na sto treba obratiti pozornost ?

Post Postao/la Mateo » pon tra 13, 2020 11:23 pm

Pozdrav,

Moze li me neko savjetovati koji PH metar kupiti i gdje ? Nasao sam raznih opcija na internetu, tako da nisam siguran sto uzeti i koliko potrositi ? Pocetnik sam , polako sklapam osnove, hvala na pomoci !

Mateo

PBR
Postovi: 310
Pridružen/a: čet lip 20, 2013 2:21 pm
Lokacija: Zadar

Re: PH Metar - Koji kupiti i na sto treba obratiti pozornost ?

Post Postao/la PBR » pon tra 13, 2020 11:51 pm

Nista ispod 600-tinjak kuna. Radije to investiraj u RO sistem i dodaj u grain bill 2-3% saurmalza da ti spusti pH.
"Milk is for babies. When you grow up, you have to drink beer."~Arnold S.

Mateo
Postovi: 2
Pridružen/a: ned tra 12, 2020 10:28 pm

Re: PH Metar - Koji kupiti i na sto treba obratiti pozornost ?

Post Postao/la Mateo » uto tra 14, 2020 12:12 am

Hvala, znaci da to preskocim. Vidim da se marka Nobel moze nac za 1500 - 1700 kn. Jeli to ok opcija ? Koliko mogu nac, voda u Dubrovniku bi trebala biti oko 7.8 ph ,

Avatar
Pemac
Postovi: 729
Pridružen/a: uto stu 14, 2017 5:06 pm
Lokacija: Hercegovac/Jarun

Re: PH Metar - Koji kupiti i na sto treba obratiti pozornost ?

Post Postao/la Pemac » uto tra 14, 2020 6:44 am

Mateo je napisao/la:
pon tra 13, 2020 11:23 pm
Pozdrav,

Moze li me neko savjetovati koji PH metar kupiti i gdje ? Nasao sam raznih opcija na internetu, tako da nisam siguran sto uzeti i koliko potrositi ? Pocetnik sam , polako sklapam osnove, hvala na pomoci !

Mateo
Ma ak si početnik javi se toplesu el ima još onih žutih običnih za par desetaka kuna. Ja sam uzeo taj i par buffera za kalibriranje i uz neke kalkulatore vode i za ne neka specijalno zahtjevna mjerenja i više nego dovoljno. Ima i na forumu par ideja negdje kako ih ljudi koriste da im budu precizniji.

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: PH Metar - Koji kupiti i na sto treba obratiti pozornost ?

Post Postao/la Poljo » uto tra 14, 2020 9:31 am

Razmišljao sam o tak nekom skupljem pa da sam kao miran.
Ali nije baš takva situacija, još su kompliciraniji za održavanje. Sonde nakon uporabe treba držat u posebnoj otopini, i njih treba kalibrirat redovito, i svejedno će sonda otić nakon nekog vremena.

Ispada da je najsretnija opcija nakupovat masu tih jeftinih kineskih i kalibracijskih otopina pa ih bacat u smeće kad ih postane nemoguće kalibrirat. A realno, za potrebe pivarstva rijetko ti je potrebno baš neko super precizno pH mjerenje.
slika

svabac
Postovi: 250
Pridružen/a: sri tra 13, 2016 2:45 pm
Lokacija: Zagreb/Slavonski Brod

Re: PH Metar - Koji kupiti i na sto treba obratiti pozornost ?

Post Postao/la svabac » uto tra 14, 2020 9:37 am

slazem se s poljom.ja sam kupio jedan od tih skupljih. platio oko 100E. realno palim ga svako 5. kuhanje, jer svaki put mi voda ispadne u decimalu po onome sto sam izracunao u excelu. taj ph metar mi je bio koristan u pocetku dok nisam upraksao stimanje vode. ako radis sa RO vodom ja bi rekao da ti PH metar nije potreban.

Avatar
FrendPero
Postovi: 203
Pridružen/a: uto pro 25, 2018 10:07 am

Re: PH Metar - Koji kupiti i na sto treba obratiti pozornost ?

Post Postao/la FrendPero » uto tra 14, 2020 9:46 am

Ovo je dost dobar pH metar. Mislim da je oko 100€. Cinjenica je da ga treba pazit i odrzavat. Dobijes sa njim tekućinu za cistit sondu, bufere, i tekućinu koju bi trebalo tu i tamo nakapst u gumeni cep za sondu i ostavit da tak stoji.
https://imguh.com/image/OCtGs
https://imguh.com/image/OCaX2

Avatar
WexZG
Postovi: 451
Pridružen/a: sri tra 29, 2015 3:09 pm
Lokacija: Zagreb

Re: PH Metar - Koji kupiti i na sto treba obratiti pozornost ?

Post Postao/la WexZG » uto tra 14, 2020 9:49 am

Same here.. kupio preko brewshop.hr iz Brouwlanda (PH-110) uz dodatne tekucine za odrazvanje elektrode, tekucine za kalibraciju itd... mjerim redovito pH komine, pH prije kuhanja, nakon kuhanja, tijekom fermentacije itd... a zasto? jer mi je fora, ne zato kaj mi je to nesto neophodno bitno. Korisim RO vodu i Bru'n water kalkulator i redovito pogadja pH komine s recimo +-0.1 pH i manje. Tak da realno ispada da ne bi trebao ni mjerit vise pH aliiii.. kak je meni cijeli proces brewanja fun fun fun i zapisivanje i poslije usporedjivanje podataka, onda se igram s tim.

PBR
Postovi: 310
Pridružen/a: čet lip 20, 2013 2:21 pm
Lokacija: Zadar

Re: PH Metar - Koji kupiti i na sto treba obratiti pozornost ?

Post Postao/la PBR » uto tra 14, 2020 6:21 pm

Ti jeftini kineski su teze smece, kupio dva i nisam uspio kalibrirati. Uzeo sam Aperu, zasad radi korektno.
"Milk is for babies. When you grow up, you have to drink beer."~Arnold S.

Puyol
Postovi: 799
Pridružen/a: ned pro 25, 2016 12:11 am
Lokacija: Zagreb

Re: PH Metar - Koji kupiti i na sto treba obratiti pozornost ?

Post Postao/la Puyol » sri tra 15, 2020 8:03 am

Mene kineski sluzi vec 3.godinu, ne vidim problema. Ali naravno, nisu to uredjaji koji su stvoreni za dugotrajni rad,ali s druge strane, ne kostaju puno.

Ima.ih na aliexpresu, ebayu, ali ja bibuzeo od toplesa, kao sto je kolega gore napisao. Njegova roba je provjerena.

svabac
Postovi: 250
Pridružen/a: sri tra 13, 2016 2:45 pm
Lokacija: Zagreb/Slavonski Brod

Re: PH Metar - Koji kupiti i na sto treba obratiti pozornost ?

Post Postao/la svabac » sri tra 15, 2020 8:24 am

ja ne znam sto mislite pod tim da vas sluze?

ja kad sam ga imao redovito je fulao +- 0.2. sto mi vrijedi takav metar kad je upravo to raspon skale koji mi je bitan.

ako mislite na to da ce vam pokazat da je ph oko 5, a ne oko 7, onda je dobar.

Avatar
Pemac
Postovi: 729
Pridružen/a: uto stu 14, 2017 5:06 pm
Lokacija: Hercegovac/Jarun

Re: PH Metar - Koji kupiti i na sto treba obratiti pozornost ?

Post Postao/la Pemac » sri tra 15, 2020 8:42 am

Služi me na taj način da kad pripremim bufer otopinu prema uputama, uspijem ga kalibrirati. Kad ga stavim u ohlađenu sladovinu na početku ukomljavanja, izmjerim temperaturu, par puta ga provrtim po čašici i ostavim ga malo vremena, onda opet provrtim i dobijem cca +-0.1 po kalkulatorima (naravno ako treba prema tablicama vidim treba li raditi korekciju s obzirom na temp.). I taj dio je zapravo najbitniji.
A sjetite se i sami kad ste bili početnici sa svime, jeste sigurni da ste bili spremni odvojiti 100eura ph metar ili ste ipak gledali uzeti nešto drugo?

svabac
Postovi: 250
Pridružen/a: sri tra 13, 2016 2:45 pm
Lokacija: Zagreb/Slavonski Brod

Re: PH Metar - Koji kupiti i na sto treba obratiti pozornost ?

Post Postao/la svabac » sri tra 15, 2020 9:32 am

ja se apsoultno slazem da ne treba dat 100 evra za ph metar. samo sam rekao da mi ne treba nikakav ako cu imat ovaj koji ne radi. ovo sto si ti opisao je super, meni nije tako pokazivao. 2 sam probao i odustao.

kazem po meni najbolja opcija je RO + excelica

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: PH Metar - Koji kupiti i na sto treba obratiti pozornost ?

Post Postao/la Poljo » sri tra 15, 2020 9:50 am

Pravi pivari jezikom određuju pH. I SG također. :mrgreen: :pivo:
slika

macgywer
Postovi: 22
Pridružen/a: pon vel 24, 2020 9:07 pm

Re: PH Metar - Koji kupiti i na sto treba obratiti pozornost ?

Post Postao/la macgywer » pet pro 02, 2022 5:00 am

Pozdrav.
Kupio sam kineski 10u1 tester za vodu, primarno da vidim koliko točno pogodnim pH vode prema kalkulatoru. Beersmith mobile, Brun Water i EZ kalkulator mi redovito izbacuju rezultate koji dosta odstupaju pa da pokušam okvirno izmjeriti koliko sam blizu i koji kalkulator mi najbolje odgovara. Sad me interesira da li ima smisla kupovati otopinu za održavanje sonde ili da jednostavno u čep stavim malo vate i destiliranje vodu ili da kalibriram prije svakog kuhanja?

Odgovori