Dry hop temperatura

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Steve_O
Postovi: 17
Pridružen/a: ned sij 19, 2020 9:31 pm

Dry hop temperatura

Post Postao/la Steve_O » uto tra 28, 2020 12:06 pm

Pozdrav kolege pivari hteo bih da postavim jedno pitanje, pokušao sam da nadjem odgovor na moje pitanje na forumu ali nisam uspeo.Pitanje je vezano za dry hop i idealnu temperaturu, prema Brew dogu to je 14c i 4 dana za izvlačenje max arome dok se po forumima piše da je 20-21c najbolja varijanta i vremenski do nedelju dana eventualno 2 a da niže temperature dovode do grassy ukusa. Kakva su vaša iskustva po ovom pitanju i da li je neko uporedjivao možda rezultare na temperaturi od 21c i 14c. :pivo5: :pivo5:

Avatar
WexZG
Postovi: 451
Pridružen/a: sri tra 29, 2015 3:09 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Dry hop temperatura

Post Postao/la WexZG » uto tra 28, 2020 12:59 pm

Steve_O je napisao/la:
uto tra 28, 2020 12:06 pm
Pozdrav kolege pivari hteo bih da postavim jedno pitanje, pokušao sam da nadjem odgovor na moje pitanje na forumu ali nisam uspeo.Pitanje je vezano za dry hop i idealnu temperaturu, prema Brew dogu to je 14c i 4 dana za izvlačenje max arome dok se po forumima piše da je 20-21c najbolja varijanta i vremenski do nedelju dana eventualno 2 a da niže temperature dovode do grassy ukusa. Kakva su vaša iskustva po ovom pitanju i da li je neko uporedjivao možda rezultare na temperaturi od 21c i 14c. :pivo5: :pivo5:
Pozdrav Steve...

ja sam prije dry-hopao uvijek na 20-22ºC i to do tjedan dana... nakon dosta kuhanja zahmeljenih stilova, experimentiranja i čitanja o hmeljevima i sličnih knjigica počeo sam dry hopat po 2-4 dana (max) na 15ºC i piva imaju predivnu aromu i zahmeljenost.
Tako da to meni najbolje odgovara i zbog drugih stvari. A to je kaj nakon diacetil resta spustim temp. pive na 14-15ºC na jedan dan kako bi se većina kvasca sleglo i da ga mogu pokupit sa dna fermentora, pa nakon toga samo ubacim fino hmelj.
Mislim da ovisi o opremi koju imaš... probaj i jedno i drugo i treće i četvrto :D pa ćeš vidjet kaj tebi daje najbolje rezultate.
U mom slučaju je to ovako. Baš upravo potočio predivnu NEPA-u i nemrem se nadiviti tim predivnih hmeljnim aromama.. jednostavna ovisnost!
:pivo:

Puyol
Postovi: 799
Pridružen/a: ned pro 25, 2016 12:11 am
Lokacija: Zagreb

Re: Dry hop temperatura

Post Postao/la Puyol » uto tra 28, 2020 2:27 pm

Ja dryhopam na sobnoj temperaturi, znaci izmedju 20-23°c, ovisnono godisnjem.dobu. Dryhop mi ide uglavnom.na kraju fermentacije, dakle neki 7. dan od kuhanja, kada je FG negdje blizu zavrsnog. Ponekad sam znao ubacit hmelj odmah kada krene zestoka fermentacija, zbog biotransformacije, te naknadno jos tako na krajj fermentacije. Prije sam.ostavljao dryhop 4-5 dana, sada sam na dan do 2 uglavnom, plus cold crash, i onda kegiranje/flasiranje. Evo, jucer sam dryhopao apu, negdje ujitro, danas cubju navever stavit na CC, i sutra ujutro ide u boce.

Avatar
kajser
Postovi: 243
Pridružen/a: pet sij 18, 2013 10:57 am
Lokacija: Zagreb/Pula

Re: Dry hop temperatura

Post Postao/la kajser » uto tra 28, 2020 2:49 pm

Uvijek sam drzao sto krace jer sam iznimno osjetljiv na harsh okus koji se izvlaci duzim lezanjem na hmelju. Obicno sam drzao na 18°C, dan-2 prije cold crasha.
Nedavno sam probao 24-48h max na niskoj temperaturi, oko 3°C. Dodao hmelj u inox hop tubeu od 300 mikrona u corny, propuhao sa CO2 i pretocio vec spremno i karbonizirano pivo iz drugog cornya sa CO2. Drzao u fridgeu na 3°C i onda opet iz tog kega u treci da maknem sa hmelja (mogao sam flasirat odmah da sam imao vremena). Puno pretakanja i veca potrosnja CO2 i dodatnog pranja kegova.
Iznenadila me izvucena aroma i apsolutno nikakva trpkost, cak i prvih par deci teskog mulja su bili super dok je nakon cca pola litre-litru mutnoca/bistroca bila konstanta. Jako sam zadovoljan rezultatima (izvucena aroma bez mulja i taloga) i sigurno cu prakticirati ovo i dalje.
Za pravi eksperiment trebao bi usporedno 2 kega dry hopat, jednog toplog i jednog hladnog pa usporedit. Mozda jednom.

evo i clanka koji ide u prilog hladnom i kratkom!
http://scottjanish.com/a-case-for-short ... XQjbn_KPAU

Steve_O
Postovi: 17
Pridružen/a: ned sij 19, 2020 9:31 pm

Re: Dry hop temperatura

Post Postao/la Steve_O » uto tra 28, 2020 6:16 pm

Hvala na korisnim informacijama sad već nemam dileme. Bio sam sličnog mišljenja da treba na oko 14c jer čim to radi brew dog nije slučajno tako ali sve u svemu hvala vam na podeljenom znanju :pivo5:

DEDA PEPO
Postovi: 28
Pridružen/a: ned tra 22, 2018 9:53 pm
Lokacija: Zaprešić

Re: Dry hop temperatura

Post Postao/la DEDA PEPO » uto tra 28, 2020 10:03 pm

Dragi kolege pivari,
nisam se već dugo uključivao u diskusije, operirao sam rame u veljači te još nisam u stanju nastaviti proizvodnju, a upravo sam krajem prošle godine posložio opremu za fermentaciju pod tlakom i napravio dvije šarže od po 20-tak litara, jednu američki, a drugu engleski pale ale. Obje šarže su neposredno nakon tlačne fermentacije i suhog hmeljenja, što je bilo krajem siječnja pretočene u dva odvojena kega, sve pod tlakom CO2 od cca 1 bar držim na oko 10 C. Probao sam pivo neki dan, izgled odličan, nije bilo nikakve oksidacije. Pitam iskusnije, dakle imam pivo staro oko 3 mjeseca, s obzirom da još nisam u stanju da mogu manipulirati sa kegovima, prati flašice i puniti pivo u iste, a htio bih malo aromatičnije pivo, ima li smisla 2 dana prije trenutka kada se odlučim na flaširanje u keg sa cca 18 lit APA-e staviti npr 100 g Citre, a u keg sa cca 18 lit EPA-e 100 g MANDARINE BAVARIJE (ili predlažete neki drugi), naravno kroz 300 mikronski filter, sve pod tlakom CO2 (osim u trenutku kad moram ispustiti tlak zbog otvaranja kega radi ubacivanja hmelja), te nakon ta dva dana pretakati u flašice koristeći CPBF.
Lijepi pozdrav!

Avatar
kajser
Postovi: 243
Pridružen/a: pet sij 18, 2013 10:57 am
Lokacija: Zagreb/Pula

Re: Dry hop temperatura

Post Postao/la kajser » sri tra 29, 2020 11:06 am

Uvijek ima smisla dodati jos hmelja!
Ako imas dodatni keg mislim da bi bilo bolje u njega ubaciti hmelj pa dobro propuhati s CO2 i onda pretociti pod tlakom sa CO2 iz punog kega na ovaj zahmeljeni. Na taj nacin bitno smanjujes unos kisika.
Jedan razlog zasto ne bi otvarao postojece kegove je gubitak arome kod rastlacivanja. Ako ti je pivo vec carbonizirano i pod tlakom, morat ces otlaciti da ga otvoris i ubacis hmelj unutra, a primjetio sam kod zahmeljenih piva drasticni gubitak arome prilikom rastlacivanja! :shock:
OK, dry hoppas pa ces sve to nadoknaditi.

S druge strane ako ce pivo bit na hladnom i otici u kratkom roku sve je ovo nepotreba komplikacija i tvoj plan ce isto prihvatljivo funkcionirati. Samo pomalo otlaci keg i budi spreman brzo zatvoriti keg cim ubacis hmelj.
Imao sam neugodnu situaciju sa dry hoppanjem u fermentor i eksplozivnom reakcijom CO2 i hmelja, takoreci dizanje pjene i preljev u 20 sekundi (30% volumena tanka je bio prazni headspace, ali agresivan hmelj-CO2 kombo) :D

Steve_O
Postovi: 17
Pridružen/a: ned sij 19, 2020 9:31 pm

Re: Dry hop temperatura

Post Postao/la Steve_O » sri tra 29, 2020 12:42 pm

Ja to nisam radio jer pivo retko kad preživi toliko dugo ali ono što sam video na netu istraživajuci sve i svašta je da stavlja u kegove čak mislim da blichman ima hop rocket koji se poveže sa kegom i pivo prolazi kroz tu raketu i na tocilici se istace. U krajnjem slučaju kao što se svaki savet završava u pivarstvo probaj pa ces videti ako ne sve bar mali deo odvoji i isproba. 🍻

Avatar
Pemac
Postovi: 729
Pridružen/a: uto stu 14, 2017 5:06 pm
Lokacija: Hercegovac/Jarun

Re: Dry hop temperatura

Post Postao/la Pemac » pon svi 04, 2020 8:57 am

Jako zgodan članak, možda čak i napredniji za većinu nas ovdje, nažalost na eng.

http://scottjanish.com/a-case-for-shor ... nX7_x1bHp4

Steve_O
Postovi: 17
Pridružen/a: ned sij 19, 2020 9:31 pm

Re: Dry hop temperatura

Post Postao/la Steve_O » uto svi 05, 2020 7:28 pm

Odličan tekst

Odgovori