Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

... boca ili bačva pitanje je sad

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
chus
Postovi: 60
Pridružen/a: čet vel 09, 2017 9:18 am
Lokacija: Pula

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la chus » uto tra 21, 2020 3:16 am

Poljo je napisao/la:
pon tra 20, 2020 3:05 pm

slika

Ovo je sparge arm. Spaja se nakon ukomljavanja kad počinje cjeđenje i dižeš grain basket da možeš recilkulirat još dok je dignut. To još nisam vidio među klarsteinima i sličnima. A i upitna mu je korisnost. U većini slučajeva kad digneš i ocjediš želiš ispirat sa zagrijanom vodom a ne više recilkulirat sladovinu.
Možda je zamišljeno ako nemaš dodatni lonac za zagrijat vodu da funkcionira na ovakav način. Podigneš zrno, razrijediš dolje sladovinu s dodatnom vodom, pričekaš da se zagrije i onda recilkuliraš razrijeđenu kroz zrnje za neku verziju ispiranja. Pretpostvljam da razlika u efikasnosti nebi bila značajna.
Pretpostvljam da ulaz od pumpe prebaciš na pipu od water heatera (koji je isto u ponudi i koji ima quick spojnicu na pipi) i onda pumpaš vodu za ispiranje po zrnju....
Tako i ja radim, na običnom klarsteinu, samo s vanjskom pumpom. Koristim je za pumpanje vode za ispiranje i za pumpanje pive kroz countrrflow chiller. Klarsteinovu pumpu koristim samo kod ukomljavanja.

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la Poljo » uto tra 21, 2020 10:07 am

Na ovoj njihovoj slici je spojeno direkt. Nekak mi se cini prekratko to crijevo ulaza pumpe za neko prakticno spajanje na nesto drugo.
Ja to zalijevanje odrađujem ručno. Stvarno nije teško i ne vidim problem. Mislim da bi si samo otežao da neku pumpu tu ugrađujem.
slika
slika

chus
Postovi: 60
Pridružen/a: čet vel 09, 2017 9:18 am
Lokacija: Pula

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la chus » uto tra 21, 2020 10:17 pm

Ma crijevo ko crijevo, stavis duže. Ali ako odmah pored staviš grijač vode, sa quick connectorom, nema smisla da zalijevaš ručno.
Ja imam pumpu od prijašnjeg sistema. Recirkuliram kroz klarsteinovu, , ispiranje kroz vanjsku pumpu, onda na vanjsku pumpu profuram vruću sladovinu kroz CFC na kraju kuhanja i spustim na 80C. Zavrtim whirlpool, pustim 20 min i s vanjskom pumpom kroz CFC u fermentor. Bez ikakvog filtera. Kada sam tako radio sa Klarsteinovom pumpom bilo je čepljenja, ili onog filterića ili pumpe.

Evo fotke.
FDC9043F-6221-468F-9F2E-E95C070EDAF2.jpeg
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Avatar
mbed
Postovi: 262
Pridružen/a: pet lip 10, 2011 2:16 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la mbed » sri tra 22, 2020 11:46 am

Pobjegla ti jedna kriva slika.

Koju pumpu koristiš vanjsku?

chus
Postovi: 60
Pridružen/a: čet vel 09, 2017 9:18 am
Lokacija: Pula

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la chus » sri tra 22, 2020 12:52 pm

Bok..
Onu s aliexpressa...

slika

Avatar
Pemac
Postovi: 729
Pridružen/a: uto stu 14, 2017 5:06 pm
Lokacija: Hercegovac/Jarun

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la Pemac » sri tra 22, 2020 1:04 pm

chus je napisao/la:
sri tra 22, 2020 12:52 pm
Bok..
Onu s aliexpressa...
Kako ju imas spojenu na lonac? Ja sam imao problem malo sa protokom, pa sam spajao pumpu sa lonca i tu u seriju jer nisam imao nikako za spojiti direkt na lonac.

chus
Postovi: 60
Pridružen/a: čet vel 09, 2017 9:18 am
Lokacija: Pula

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la chus » sri tra 22, 2020 9:02 pm

Kroz pipu. Na pipi od kineza i na pipi od lonca za sparge imam muski quick connector, na crijevu zenski...
ne kužim zašto bi spajao u seriju kada ova gura dovoljno.
Taman hmeljčina od IPE ili APE ostane ispod razine pipe. I tu prestanem istakati.
Kada radim sa hop spiderom, onda kroz CFC guram sa pumpom od kineza. Sparge radim sa vanjskom, ne da mi se 25 litara nalijevati.
Desilo mi se npr. da mi je irska mahovina zaštopala pumpicu.
Sa ovom vanjskom nema problema.

hrcimir
Postovi: 54
Pridružen/a: sri kol 14, 2013 2:52 pm

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la hrcimir » sub svi 23, 2020 1:07 pm

Pozdravljam,

evo, nakon nekog vremena i odlučivanja, zariskirao sam i uzeo sam Brauheld Pro 45 L.

Upravo odrađujem prvo kuhanje i mogu reći da je ispalo pravi fijasko.

1. Uređaj se čudno ponaša, ne znam jel mu grijač sjeban ili kaj. Prvo mu je trebalo dosta da podigne temp za mesh. Sad je narihtan na 3000W i da ide na 100°C da mogu skuhat, njemu treba 5 minuta minimalno da podigne jedan stupanj gore. Uz to, svakih par sekundi nešto školjca, ko da se grijač pali/gasi.

2. Stavio sam 14kg slada, naručeno iz svezapivo. Znaž da je to malo granično, al to se tak zalijepilo i zaštopalo lažno dno da sam morao sve vadit van i diopo dio ispirat. Užas.

Jel ima tko sličnih iskustava i mogućih rješenja. Thx. :)

Avatar
FrendPero
Postovi: 203
Pridružen/a: uto pro 25, 2018 10:07 am

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la FrendPero » sub svi 23, 2020 9:07 pm

Koje pivo kuhas? 14 kg se cini kao jako puno

Puyol
Postovi: 799
Pridružen/a: ned pro 25, 2016 12:11 am
Lokacija: Zagreb

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la Puyol » sub svi 23, 2020 11:39 pm

Ja s.jednom u starij.modelu radio sa 13 kila čini mi se, i to je bio opaki stuck. Mislim da kolicina slada definitivno yfrba biti ogranicena u ovim sustavima.

hrcimir
Postovi: 54
Pridružen/a: sri kol 14, 2013 2:52 pm

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la hrcimir » ned svi 24, 2020 10:56 am

Kuhao sam NE IPA. Vjerujem da je količina slada ključna ipak. S druge strane, ovo ponašanje grijača i termometra je daleko od idealnog.

svabac
Postovi: 250
Pridružen/a: sri tra 13, 2016 2:45 pm
Lokacija: Zagreb/Slavonski Brod

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la svabac » ned svi 24, 2020 4:29 pm

sve je zbog pregustog masha. smanji malo slad, ako kuhas ipe smanji ukupnu kolicinu. ja kuham s 10ak kila slada maks.

erda
Postovi: 620
Pridružen/a: pon stu 07, 2016 11:42 am
Lokacija: Osijek

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la erda » pon svi 25, 2020 7:53 am

hrcimir je napisao/la:
sub svi 23, 2020 1:07 pm
Upravo odrađujem prvo kuhanje i mogu reći da je ispalo pravi fijasko.
1. Uređaj se čudno ponaša, ne znam jel mu grijač sjeban ili kaj. Prvo mu je trebalo dosta da podigne temp za mesh. Sad je narihtan na 3000W i da ide na 100°C da mogu skuhat, njemu treba 5 minuta minimalno da podigne jedan stupanj gore. Uz to, svakih par sekundi nešto školjca, ko da se grijač pali/gasi.
2. Stavio sam 14kg slada, naručeno iz svezapivo. Znaž da je to malo granično, al to se tak zalijepilo i zaštopalo lažno dno da sam morao sve vadit van i diopo dio ispirat. Užas.
1. Kolko ti je sveukupno trebalo da ga digne od 66C do temperature boila? Meni treba cca 25-30 minuta kad krenem s ispiranjem nakon mashouta za veliku šaržu s cca 35L vode.
2. Kako si uspio ugurati 14L sladovine?? To je kao da si strpao 10 ljudi u Yuga i čudiš se što slabo ide :)
Mislim da mi je max bio oko 12.5kg kad sam radio IPU, i to je bila veliak muka za promješati, preljevalo se kroz one ušice gdje uguraš ručku za podizanje grainbasketa.
Zato nema smisla ići s više od 10 do 11kg slada.
Btw, ova tem ima 67 stranica, svašta je tu napisano, ali ako si ju prelistao, sve će ti biti jasno u vezi s Klarsteinom.

hrcimir
Postovi: 54
Pridružen/a: sri kol 14, 2013 2:52 pm

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la hrcimir » pon svi 25, 2020 8:27 am

erda je napisao/la:
pon svi 25, 2020 7:53 am
hrcimir je napisao/la:
sub svi 23, 2020 1:07 pm
Upravo odrađujem prvo kuhanje i mogu reći da je ispalo pravi fijasko.
1. Uređaj se čudno ponaša, ne znam jel mu grijač sjeban ili kaj. Prvo mu je trebalo dosta da podigne temp za mesh. Sad je narihtan na 3000W i da ide na 100°C da mogu skuhat, njemu treba 5 minuta minimalno da podigne jedan stupanj gore. Uz to, svakih par sekundi nešto školjca, ko da se grijač pali/gasi.
2. Stavio sam 14kg slada, naručeno iz svezapivo. Znaž da je to malo granično, al to se tak zalijepilo i zaštopalo lažno dno da sam morao sve vadit van i diopo dio ispirat. Užas.
1. Kolko ti je sveukupno trebalo da ga digne od 66C do temperature boila? Meni treba cca 25-30 minuta kad krenem s ispiranjem nakon mashouta za veliku šaržu s cca 35L vode.
2. Kako si uspio ugurati 14L sladovine?? To je kao da si strpao 10 ljudi u Yuga i čudiš se što slabo ide :)
Mislim da mi je max bio oko 12.5kg kad sam radio IPU, i to je bila veliak muka za promješati, preljevalo se kroz one ušice gdje uguraš ručku za podizanje grainbasketa.
Zato nema smisla ići s više od 10 do 11kg slada.
Btw, ova tem ima 67 stranica, svašta je tu napisano, ali ako si ju prelistao, sve će ti biti jasno u vezi s Klarsteinom.
1. Preko sat vremena, nikak nije htio grijat, isto nekih 35 litara je ostalo unutra nakon ispiranja. Jučer sam kuhao pšeničnu, slično se ponašaoza prvih 5-10 stupnjeva mu treba pol sata i onda ostatak još pol sata.

2. Sjebo sam se s izračunom recepta, pa sam se nadao da bu nekak stalo, uglavnom nije. :D Jučer s 9 kila slada se ispiralo ko beba. Osim što se bazuka zaštopala odma na početku, a kako je u ovoj izvedbi pumpa spojena na pipu, morao sam svako malo s kuhačom čačkat oko bazuke da malo protoka dobijem.

Hvala svima na odgovorima btw.

erda
Postovi: 620
Pridružen/a: pon stu 07, 2016 11:42 am
Lokacija: Osijek

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la erda » pon svi 25, 2020 8:42 am

hrcimir je napisao/la:
pon svi 25, 2020 8:27 am
2. Sjebo sam se s izračunom recepta, pa sam se nadao da bu nekak stalo, uglavnom nije. :D Jučer s 9 kila slada se ispiralo ko beba. Osim što se bazuka zaštopala odma na početku, a kako je u ovoj izvedbi pumpa spojena na pipu, morao sam svako malo s kuhačom čačkat oko bazuke da malo protoka dobijem.
Pa tko još koristi bazuku? Zato ti se i štopa, miči to govno iz stroja...

Odgovori