Kveik - stari pivarski kvasac za novo doba pivarstva
Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy
- FrendPero
- Postovi: 204
- Pridružen/a: uto pro 25, 2018 10:07 am
Re: Kveik - stari pivarski kvasac za novo doba pivarstva
I nije nikakva filozofija oprat i posušit kveik. Idealno dry hopat u čarapi da nebude trunja po dnu pa se ne mora ni prat. Raširiti kvasac sa dna na dezinficiranu dry hop čarapu ili masni papir i da je na propuhu. Tek toliko pa da se zadrze ti kvekovi.
- Poljo
- Postovi: 2559
- Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
- Lokacija: Zagreb
Re: Kveik - stari pivarski kvasac za novo doba pivarstva
Mnogi Farmhouse/Kveik pivari rade Raw Ale/No Boil tehnikom.
Generalno u pivarstvu kuhanje nije nužan korak. Pasterizacija se događa već na mash temperaturama.
U kuhanju se događaju razne transformacije na proteinima i uljima iz hmelja koje ti nekad nisu potrebne a nekad ih i želiš izbjeći.
Ipak Raw Ale tehniku ne bi baš preporučio početnicima. Na prvu zvuči jednostavnije, ali trebao bi znati točno zašto i kada ju radiš što je već malo napredno. Uz to potrebno je još detaljnije obratiti pažnju na sanitaciju svega jer nemaš tog boil dijela koji ubija sve/gotovo sve greške prije boila.
-
Ivan35
- Postovi: 149
- Pridružen/a: pon ruj 02, 2019 7:56 am
Re: Kveik - stari pivarski kvasac za novo doba pivarstva
Kada se onda hmelj ubacuje ako nema kuhanja? 
- Poljo
- Postovi: 2559
- Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
- Lokacija: Zagreb
Re: Kveik - stari pivarski kvasac za novo doba pivarstva
Kao što rekoh.. nije za početnike.. prvo treba shvatiti zašto se hmelj uopće ubacuje.


- Stefano
- Postovi: 666
- Pridružen/a: čet ožu 01, 2018 10:05 am
- Lokacija: Zagreb
Re: Kveik - stari pivarski kvasac za novo doba pivarstva
Midtbust na sušenju, prvom sušenju u mom labu
Ovo je možda 60-70 ml sakupljeno za vrijeme fermentacije TC.
Ovo je možda 60-70 ml sakupljeno za vrijeme fermentacije TC.
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
- Stefano
- Postovi: 666
- Pridružen/a: čet ožu 01, 2018 10:05 am
- Lokacija: Zagreb
Re: Kveik - stari pivarski kvasac za novo doba pivarstva
Opshaug BC sakupljen iz Unitanka prije dryhopa.
Par puta sam ispuštao trub dok se na dnu nije nataložio čisti kvasac. Ima ga 250-300ml. Miris mu je fenomenalan, voćni uglavnom. Ovo je sakupljeno iz druge runde jer sam u prvoj dobio možda 80-90 ml koje sam odmah prebacio u drugu rundu.
Par puta sam ispuštao trub dok se na dnu nije nataložio čisti kvasac. Ima ga 250-300ml. Miris mu je fenomenalan, voćni uglavnom. Ovo je sakupljeno iz druge runde jer sam u prvoj dobio možda 80-90 ml koje sam odmah prebacio u drugu rundu.
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
- FrendPero
- Postovi: 204
- Pridružen/a: uto pro 25, 2018 10:07 am
- Stefano
- Postovi: 666
- Pridružen/a: čet ožu 01, 2018 10:05 am
- Lokacija: Zagreb
- Poljo
- Postovi: 2559
- Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
- Lokacija: Zagreb
Re: Kveik - stari pivarski kvasac za novo doba pivarstva
Slat ću za Osijek paket Kveikova u ponedjeljak/utorak, pa ako treba još netko neka se javi da ubacim što treba.
Imam posušene originale Hornindal, Midtbust i izolate Opshaug (WLP), Voss (Lallemand)
Imam posušene originale Hornindal, Midtbust i izolate Opshaug (WLP), Voss (Lallemand)
-
koske
- Postovi: 65
- Pridružen/a: čet svi 12, 2016 8:05 pm
- Lokacija: Osijek
Re: Kveik - stari pivarski kvasac za novo doba pivarstva
Mogu li se ogrebati za Ornindal, Midtbust Opshaug ?
Pozdrav
Koske
Koske
- FrendPero
- Postovi: 204
- Pridružen/a: uto pro 25, 2018 10:07 am
Re: Kveik - stari pivarski kvasac za novo doba pivarstva
Moze ako si u Zagrebu
-
koske
- Postovi: 65
- Pridružen/a: čet svi 12, 2016 8:05 pm
- Lokacija: Osijek
Re: Kveik - stari pivarski kvasac za novo doba pivarstva
Hvala ti Pero, ali čovjek šalje za
Osk.
Osk.
Pozdrav
Koske
Koske
- Poljo
- Postovi: 2559
- Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
- Lokacija: Zagreb
Re: Kveik - stari pivarski kvasac za novo doba pivarstva
Bottom crop Midtbust mi izgleda nije najbolje osušen pa se napuhuje kad ga vakumiram. Budem ga danas razmnožio iz ostatka top cropa pa opet sušio.
Napravio sam i testnu šaržu s tim napuhnutim i uredno je odradila, ali mislim da nebi smio dugo stajat tak i da bi trebalo napravit bolji starter.
Napravio sam i testnu šaržu s tim napuhnutim i uredno je odradila, ali mislim da nebi smio dugo stajat tak i da bi trebalo napravit bolji starter.
-
Ivan35
- Postovi: 149
- Pridružen/a: pon ruj 02, 2019 7:56 am
Re: Kveik - stari pivarski kvasac za novo doba pivarstva
I meni je taj midtbust odradio, u subotu sam ga negdje u ovo vrijeme pitchao, danas 1.005. Jučer nisam mjerio, moguće da je i prije bio gotov.
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
-
Ivan35
- Postovi: 149
- Pridružen/a: pon ruj 02, 2019 7:56 am
Re: Kveik - stari pivarski kvasac za novo doba pivarstva
Top harvestan za još jedno 16-17 rundi ☺
Još bih ga danas trebao bottom harvestati.
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.








