Kuhanje negdje oko Ivanića

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Avatar
johnny2211
Postovi: 362
Pridružen/a: čet lis 24, 2013 11:53 am
Lokacija: Varaždin

Kuhanje negdje oko Ivanića

Post Postao/la johnny2211 » pon stu 18, 2013 12:23 pm

Eto prvi rapport 8)

Za pocetak hvala masu Picasu (:-) za sve.

Dakle Skupili se, poceli raditi postupak je jasno vidljiv iz slika, ali ukratko u natuknicama za zainteresirane:

- dan prije zakuhali masu vode u kotlu za rakiju
- dan d
- zagrijali 22 litre u na 70 stupnjeva, stavili u mash 19L i dodali 4.nesto kg slada smljevenog u storerici
- nakon sat i deset minuta na 64 stupnja i zezanja sa filtriranjem, procijedili istisnuvsi sve zivo kroz vrecice iz dma u kotao
- malo jos zalijali za one 3 litre ostatak i opet procijedili
- kuhali 60 minuta u kotlu (20g smaragda @ 60 i 15g smaragda @15)
- spumpali kroz chiller od 12m, bilo malo prehladno pa smanjili dotok hladne vode, nakon toga je 20C bilo na izlazu
- dodali yeast, zatvorili i sad cekamo

Pitanja, pokude, i prijedlozi dobrodosli
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Zadnja izmjena: johnny2211, dana/u pon stu 18, 2013 1:25 pm, ukupno mijenjano 1 put.

Avatar
johnny2211
Postovi: 362
Pridružen/a: čet lis 24, 2013 11:53 am
Lokacija: Varaždin

Post Postao/la johnny2211 » pon stu 18, 2013 12:25 pm

nastavak
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Avatar
johnny2211
Postovi: 362
Pridružen/a: čet lis 24, 2013 11:53 am
Lokacija: Varaždin

Post Postao/la johnny2211 » pon stu 18, 2013 12:26 pm

nastavak
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Avatar
johnny2211
Postovi: 362
Pridružen/a: čet lis 24, 2013 11:53 am
Lokacija: Varaždin

Post Postao/la johnny2211 » pon stu 18, 2013 12:27 pm

nastavak
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Avatar
johnny2211
Postovi: 362
Pridružen/a: čet lis 24, 2013 11:53 am
Lokacija: Varaždin

Post Postao/la johnny2211 » pon stu 18, 2013 12:28 pm

nastavak
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Avatar
johnny2211
Postovi: 362
Pridružen/a: čet lis 24, 2013 11:53 am
Lokacija: Varaždin

Post Postao/la johnny2211 » pon stu 18, 2013 12:28 pm

kraj
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Avatar
anito
Postovi: 177
Pridružen/a: sri lip 13, 2012 9:01 pm
Lokacija: Krapina

Post Postao/la anito » pon stu 18, 2013 1:34 pm

Cijelo vrijeme kuhanja imali ste poklopljen kotao?

Avatar
johnny2211
Postovi: 362
Pridružen/a: čet lis 24, 2013 11:53 am
Lokacija: Varaždin

Post Postao/la johnny2211 » pon stu 18, 2013 1:39 pm

Htjeli smo cim manje tekucine izgubiti. Znaci zaklopljen kotao, voda na rubu, a gore mala letvica da je cim manji otvor.

Dal je imalo utjecaja neznam:-) Znam samo da smo ukomljavali sa 22L vode, a u fermentor je na kraju uslo cca 17 litara.

Avatar
anito
Postovi: 177
Pridružen/a: sri lip 13, 2012 9:01 pm
Lokacija: Krapina

Post Postao/la anito » pon stu 18, 2013 2:09 pm

Zbog poklopljenog kotla mogli bi imati problema s DMS (Dimethyl Sulfide) koji nastaje tjekom kuhanja. Ako primjetite okus po kuhanom povrću to je zbog toga jer je kotao bio poklopljen i DMS nije ispario.

Avatar
johnny2211
Postovi: 362
Pridružen/a: čet lis 24, 2013 11:53 am
Lokacija: Varaždin

Post Postao/la johnny2211 » pon stu 18, 2013 2:16 pm

Crap, uhvatio si nas. Gle on je bio zaklopljena li je gornja cijev poklopca bila na pola otkrivena.
Da li je to bilo dovoljno vidjet cemo.

Hvala puno na ukazivanju. zujali bi bez tebe:-)

pklicov
Postovi: 852
Pridružen/a: sri vel 20, 2013 10:11 am
Lokacija: Zagreb, Dubrava

Post Postao/la pklicov » pon stu 18, 2013 2:40 pm

Drugi put nećete poklopiti i budete samo dolili 3 litre više vode da na kraju nakon što ispari stvar bude kako treba :)

Avatar
johnny2211
Postovi: 362
Pridružen/a: čet lis 24, 2013 11:53 am
Lokacija: Varaždin

Post Postao/la johnny2211 » pon stu 18, 2013 2:41 pm

Nije onda lakse dodati 3 litre vode prije kuhanja 8)

Avatar
admin
Site Admin
Postovi: 1853
Pridružen/a: čet ožu 08, 2007 11:58 am
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la admin » pon stu 18, 2013 2:45 pm

Pa kada se naučiš koliko ti otparava u tvom sistemu po satu kuhanja da, do tada je vjerojatno lakše na gotovo podesiti...

Avatar
ahrga
Postovi: 430
Pridružen/a: pet kol 20, 2010 1:48 pm
Lokacija: Šibenik

Post Postao/la ahrga » čet stu 21, 2013 11:40 am

Jel ono kapula šta visi iza pumpe?

Avatar
johnny2211
Postovi: 362
Pridružen/a: čet lis 24, 2013 11:53 am
Lokacija: Varaždin

Post Postao/la johnny2211 » čet stu 21, 2013 11:40 am

Orasi :D

Odgovori