Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

... boca ili bačva pitanje je sad

Moderator/ica: Poljo

Odgovori
Pale sam-na-svijetu Ale

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la Pale sam-na-svijetu Ale » sub lip 30, 2018 12:40 pm

Govorio sam za ovo sa hmeljem i hop spiderom, ne tvoj setup
Beauty is in the eye of the beer holder!

erda

Post Postao/la erda » sub lip 30, 2018 2:14 pm

EsArt je napisao/la:
sub lip 30, 2018 10:35 am
a svatko radi prema svojim tehnikama meni se ovo pakazalo savrseno ako je voda po cijelom gornjem filtru 1 cm i dotiče glede temperature 75 C onda kroz Granbasket prolazi nešto manjom temperaturom i po cijeloj širini kroz rupice filtra u uređaju je temperatura 74 C ....tak radim unazad 10 kuhanja i sve savrseno ...s tim da sam sad malo posredio ovaj dio dotoka vode sa posude koja vodu zagrijava preko pumpe na filter Grainbasketa ...eto
Sve pet, probat ću ja i po ovom sistemu, svako novo iskustvo je dobro došlo...

erda

Post Postao/la erda » čet srp 12, 2018 1:38 pm

Prošlo ispiranje pri kuhanje Pilsnera mi je jako brzo prošlo.
Naime, nakon 60 minuta ukomljavanja i vađenja grainbasketa, promješao sam slad u grainbasketu i počeo ispirati dodavanjem vode zagrijane na plameniku na 75 C, kao i u svim dosadašnjim kuhanjima.
Primjetio sam da je voda "proletila" kroz slad jer se nije uopće u njemu zadržavala (nekad sam znao u grainbasketu imati i po 2 prsta vode nakon što dodam 3 lončića vode za ispiranje), i da mi je Og bio dobrano niži, za 0.10 (1.037 umjesto planiranih 1.047).
PITANJE: Jel' moguće da je tako nizak Og i brzo ispiranje rezultat mog miješanja slada u grainbasketu nakon cijeđenja???
Napominjem da sam 2 dana prije imao kuhanje "bez miješanja" i Og je bio točno onako kako je Beersmith predvidio (1.054), uz to da je mlin za slad isti.

Zadnja klupa

Post Postao/la Zadnja klupa » čet srp 12, 2018 2:19 pm

Naime, nakon 60 minuta ukomljavanja i vađenja grainbasketa, promješao sam slad u grainbasketu i počeo ispirati dodavanjem vode zagrijane na plameniku na 75 C, kao i u svim dosadašnjim kuhanjima.
Primjetio sam da je voda "proletila" kroz slad jer se nije uopće u njemu zadržavala (nekad sam znao u grainbasketu imati i po 2 prsta vode nakon što dodam 3 lončića vode za ispiranje), i da mi je Og bio dobrano niži, za 0.10
...jednom sam to napravio i meni se je isto to dogodilo, ali me je sram bilo pitati... OG točno 0,01 manji....

chus

Post Postao/la chus » čet srp 12, 2018 8:52 pm

erda je napisao/la:
čet srp 12, 2018 1:38 pm

PITANJE: Jel' moguće da je tako nizak Og i brzo ispiranje rezultat mog miješanja slada u grainbasketu nakon cijeđenja???
Upravo je to razlog. Promijesaj slad ranije, a zadnji 10-15 min pusti. Recirkulacijom ćeš tako dobiti bistru sladovinu i formirati ce ti se kompaktni grainbed, kroz koji će voda ići sporije i po cijelom volumenu. Kada si ti promiješao grainbed, "rasturio" si ga i voda ti je samo prošla kroz kanale koji su se napravili i isprala je minimalno šećera.

erda

Post Postao/la erda » čet srp 12, 2018 9:00 pm

chus je napisao/la:
čet srp 12, 2018 8:52 pm
Upravo je to razlog. Promijesaj slad ranije, a zadnji 10-15 min pusti. Recirkulacijom ćeš tako dobiti bistru sladovinu i formirati ce ti se kompaktni grainbed, kroz koji će voda ići sporije i po cijelom volumenu. Kada si ti promiješao grainbed, "rasturio" si ga i voda ti je samo prošla kroz kanale koji su se napravili i isprala je minimalno šećera.
[/quote]
Sad znam :)
Ništa, ovaj put ću pit Pilsner od 3.5 % a drugi put nema miješanja :)

Odgovori