Supersale kuhanja

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderator/ica: Poljo

Supersale

Re: Supersale kuhanja

Post Postao/la Supersale » pon kol 12, 2019 4:47 pm

Bio sam malo previše optimist oko frižidera :shock:
Jako teško da ću naći po nekoj meni ok cijeni za 4 kega, a možda ni za 3. Uciljao sam bio ovaj u pevecu, vanjske dimenzije su obecavale, ali premali je. Od stepenice do vrha frižidera je 51,52 cm :roll:
https://pevec.hr/samostojeci-hladnjak-c ... 55189.html

mlaen

Post Postao/la mlaen » pon kol 12, 2019 5:52 pm

uzmi skrinju pa sredi keezer umjesto kegeratora... stane vise kegova, i jos bitnije vise pipa :)

Supersale

Post Postao/la Supersale » sri kol 14, 2019 7:48 am

Stavio bi škrinju, ali uzme veliku površinu. A podrum dijelim sa roditeljima i već sad brundaju koliko toga sam nanio unutra. Imamo stari veliki frižider u podrumu u kojem je donja polovica škrinja i njega ću izbaciti a na njegovo mjesto mjesto bi trebao ići drugi visoki bez škrinje.
Inače što se tiče škrinja, čini mi se da sve koje sam vidio napravljene u kegerator mora se nadostukati visina da bi stali kegovi, je tako?

erda

Post Postao/la erda » sri kol 14, 2019 8:04 am

Supersale je napisao/la:
sri kol 14, 2019 7:48 am
Stavio bi škrinju, ali uzme veliku površinu. A podrum dijelim sa roditeljima i već sad brundaju koliko toga sam nanio unutra. Imamo stari veliki frižider u podrumu u kojem je donja polovica škrinja i njega ću izbaciti a na njegovo mjesto mjesto bi trebao ići drugi visoki bez škrinje.
Inače što se tiče škrinja, čini mi se da sve koje sam vidio napravljene u kegerator mora se nadostukati visina da bi stali kegovi, je tako?
Da, moraš raditi collar ako želiš iskoristiti prostor iznad motora koji je niži...
Ovako npr: https://gruberamandac.wixsite.com/zombi ... DIY-Keezer

Supersale

Post Postao/la Supersale » uto kol 20, 2019 9:53 pm

5. Kuhanje 20.08.2019 - American IPA

batch size 36l

ABV 6.56%
IBU 64.1
OG 1.063
FG 1.014

1. 8.35 kg Pale
2. 1.01 kg wheat malt
3. 0.57 kg caramel/crystal 20L
4. 0.39 kg caramel/crystal 40L

5. 70 gr magnum 60 min (trebao nugget 65gr ali nisam imao)
6. 65 gr simcoe 5 min
7. 66gr amarillo 0 min

8. 66gr citra dry hop

Safale s-05

Pivu od proslog kuhanja plan je bio spremiti u keg ali nisam uspio nabaviti frizider, a ni CO2 bocu , bocu vise iz razloga jer sam vidio da necu nabaviti frizider pa nisam ni tlačio tipa gdje je boca.
Ali zato sam nabavio Aquili i pripremio sam R.O. vodu.
Nabavio i sve sastojke za smjesati vodu, te onaj EZ program.
U programu sam pretpostavio da su svi minerali u vodi 0 nakon osmoze.
I uspio sam sastaviti nekako profil vode uz te moje dodatke,

Kalcij - 126 ppm
Magnezij 21 ppm
Natrij (sodium) - 18 ppm
Klorid - 93ppm
Sulfat - 268 ppm
klorid/sulfate omjer 0.35

tako je bilo na papiru i nije mi se cinilo da bi moglo biti nekih problema.

Krenulo danas kuhanje, mislio sam neposredno prije kuhanja ubaciti te soli.
U kalkulatorru je pisalo 6 grama kalcij klorida...gledam ja u onu plastiku i pise 32%. To je u tekucem stanju, ulovila me panika, te sam na kraju posto nemam koga pitat izmjerio 18 grama te tekucine te ubacio u vodu. (dodao sam jos svih tih dodataka nakon sparga jer sam bio stavio kvacicu da cu podesiti i sparge vodu).

Imao sam kvasca 100 ml u frizideru, cistog, bez taloga. To sam pretopstavio da je 1 miljarda stanica po ml. Stavio sam taj kvasac u 2 litre sladovine, oko 1.040, imam flask od 3 litre, sa kvascem je bilo sigurno 2150ml u flasku, te sam to stavio na magnetni stirer.
Znaci pustio sam skoro litru prostora gore, ali dzabe, kad sam dosao s posla tog kvasca je bio svuda vani oko flaska, nadam se da se nije taj kvasac zarazio.
Oko tih erlenemeyer flaskova me zanima da li bi trebali imati oni ravno dno, jer ovaj od 3 litre nema ravno dno (ima dno kao staklenke one za kiseljenje, ne toliko puno savijeno, ali ipak savijeno) i onaj komad je stalno ispadao iz vrtnje (imam flask i od litru i on ima potpuno ravno dno).
Dakle, ja sam zakljucio ako ne zelim imati erupciju onda u ovom flasku od 3 litre nebi smjelo biti vise od 1.5 l tekucine.
Ili je moguce da sam imao puno vise stanica kvasca od 1miljardu po ml.

Ako pisem neke idiotarije molim da mi se ukaze na njih, zato i pisem ovako dosta opsirno, posto ovo sve sta pisem ne tvrdim da tako mora biti nego jednostavno ja trenutno ne znam bolje.

Lp

Poljo

Post Postao/la Poljo » sri kol 21, 2019 1:01 am

Erlenmayeri bi opcenio trebali bit punjeni na max trecinu za normalan unos kisika. Znaci 1l sladovine u 3l flask.
Hmeljenje ti je jako cudno za ipu. Max gorcine samo a za okus i miris slabasno. Ukupno jedva imas 7.5g/l sto je za neku gorku verziju ape samo. Ipa ti je 10+. Moderne ipe 15+. Za neku referencu, jako popularni c4 bi trebao bit na 24. Pa razmisli kako mozes dobit ipu s 7.5. :?:
slika

Pemac

Post Postao/la Pemac » sri kol 21, 2019 7:20 am

Ovo što je Poljo napisao za gramažu hmelja za IPA je točno u potpunosti. Moja preporuka (koja naravno ne mora biti točna) nemoj sada na sljedećem kuhanju odmah roknuti 30 g/l i čekati bogom danu IPA. Za IPA digni na 10-15 g/l. Vidi što si dobio. Probaj na 2 dry hopa podjeliti. Vidi što si dobio. Stigneš doći na 20 g/l (ili više ako ti je to uopće gušt). Nije obilat dry hop garancija kvalitetne IPA. Dosta stvari treba posložiti. Pričam ti iz svog iskustva jer 90% mojih kuhanja su IPA i wanna be IPA i još nisu bog zna što (baš na zadnjoj upoznao kako hmelj može peckati u pivu, prije upoznao hmeljnu oporost zbog predugog dryhopa, pa lagane oksidacije hmelja itd. itd.) To su greške koje upoznaš kuhanjem. Gle svaka od tih piva se popila dok kažeš "EKS", ali nije to to, a dobru IPA nije baš jeftino zajebati, budimo realni...

Odgovori