Inox fermentor

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderator/ica: Poljo

Odgovori
Rale

Inox fermentor

Post Postao/la Rale » sri pro 04, 2019 2:26 pm

Bok ljudi,
imam pitanje. Izbacio bi svu plastiku iz procesa jer se bojim da su mi se kontaminirali fermentori. Imam doma lijeou inoxicu za vino od 50l. Može li mi ona poslužiti? Nema čep (poklopac) koji dihta pa bi ju zadihato (ako za to ima potrebe) sa stretch folijom. Da li da bušim rupu i stavljam vrenjaču ili je tu dovoljno ''headspace-a'' ako namjeravam oko 30tak litara pive raditi? Je li previše headspace-a? Uf! Koliko pitanja.
Hvala!

Pemac

Re: Inox fermentor

Post Postao/la Pemac » sri pro 04, 2019 2:33 pm

Ja sam u 50l plastičnom buretu sa poklopcem koji ne dihta fermentirao jednu turu od 30ak litara i sve je bilo uredu. Isto sam samo gore omotao malo folije da neki vrag ne uleti. Ak ti ovo što pomaže...

PBR

Post Postao/la PBR » sri pro 04, 2019 3:14 pm

Dovoljno. Samo operi to u oxyju i vrucoj vodi pa isperi kiselinom.

Vrenjaca ti nece puno pomoci kod headspacea, jedino kao rupa gdje ce sve izlaziti kad sve ode nizbrdo :)

Poklopi bacvu i ako sjeda lijepo ne treba ti stretch folija.
"Milk is for babies. When you grow up, you have to drink beer."~Arnold S.

Poljo

Post Postao/la Poljo » sri pro 04, 2019 3:52 pm

Vrenjaču sam koristio u možda prvih 10 kuhanja.. od trenutnih 122. Dok nisam skužio da je potpuno nepotrebna zafrkancija.
Bitno je samo da poklopac ne dihta 100% da co2 može van. Neće se neka magična bakterija popet po kanti i uz poklopac ugmizat u fermentor pokvarit pivo. Bitno je samo da je poklopac dobro postavljen da stvari ne upadaju u pivo i da eventualna mušica ne može uletjet unutra.

U cordivari inoxu samo ne staviš silikonsku brtvu i ne dihta, baltazar kantu ne stisneš sa sve 4 strane nego s 3 samo i ima mjesta za co2. One ofertisima/bauhaus kace ne dihtaju po defaultu tako da na njima ni ne treba preinaka.
slika

Rale

Post Postao/la Rale » sri pro 04, 2019 5:22 pm

Hvala ljudi!

Odgovori