Ne kužim temperaturu fermentacije

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
armchair_brewer
Postovi: 3
Pridružen/a: ned lip 21, 2020 8:00 pm

Ne kužim temperaturu fermentacije

Post Postao/la armchair_brewer » pet lip 26, 2020 8:07 pm

Pozdrav!
Planiram zakuhati svoje prvo zrnje kroz koji dan. Zato sam se i učlanio na forum. Pregledao sam dosta toga u potrazi za informacijama i još imam jednu veliku dilemu prije nego naručim opremu.

Znači, imam podrum doma u kojem je temperatura preko dana stabilnih 20 celzija. Preko noći padne za koji stupanj, ali ovih tjedan dana što sam mjerio nisam vidio manje od 17 stupnjeva. Plan je bio staviti pivu u jedan stiropor hladnjak i zatvoriti ga na 2 tjedna. Po mom skromnom mišljenju, hladnjak bi trebao držati temperaturu na stabilnih 20 i pomoći ako bude nekakvih promjena naniže kroz noć.

E, sad. Čitajući o tome na netu vidim da se u objašnjavanju postupka fermentacije usporedno koriste dvije temperature. Jedna je temperatura zraka gdje će držati fermentor, a druga je temperatura samog piva. Jer kako se fermentacija bude odvijala, tekućina će malo podići svoju temperaturu za nekoliko stupnjeva. A stilova piva i kvasaca ima sto vrsta pa su i temperature drugačije za svako.

U biti, nije mi jasno da li će ovih 20 celzija biti ok za jedan Ale?

Avatar
Stefano
Postovi: 666
Pridružen/a: čet ožu 01, 2018 10:05 am
Lokacija: Zagreb

Re: Ne kužim temperaturu fermentacije

Post Postao/la Stefano » pet lip 26, 2020 8:28 pm

Hoće, dok ne zatrebaš prilagodbe.
Ja sam barem prvih 10-15 piva fermentirao u kuhinji bez regulacije temperature..

Avatar
Pemac
Postovi: 729
Pridružen/a: uto stu 14, 2017 5:06 pm
Lokacija: Hercegovac/Jarun

Re: Ne kužim temperaturu fermentacije

Post Postao/la Pemac » pet lip 26, 2020 8:29 pm

Oče!

Puyol
Postovi: 799
Pridružen/a: ned pro 25, 2016 12:11 am
Lokacija: Zagreb

Re: Ne kužim temperaturu fermentacije

Post Postao/la Puyol » pet lip 26, 2020 10:06 pm

Probaj samo ohladit sladovinu ispod 20°C kada hladis, nakon kuhanja. Jer pocetna fermentacija, kada krene, dosta dogne temperaturu sladovine. I ja sam , kao i svi ne pocetku imao dosta nekontrolirane fermentacije. Realno, ja i danas to bez komore manje vise uvijek rijesavam, ali, veliko ali...usred ljeta ne kuham bas ipeni ape, jer mi je u podrumu temperatura oko 22+ stupnjeva, pa jednostavno nema.smisla.

Ovisi i o o kvascu dosta, ali us05 bi trebao to odraditi bez problema.i nispojava na 20°C okoline. Ali kreni sa 16-17°C u fermentaciju po mogucnosti. Ako mozes.nakon hladjenja stavit fermentor u neki frizider, da se temp spusti. I onda dobro aeriras sladovinu, da kvasac ima dovoljno kisika da krene. I stavi dovoljno kvasca svakako.

armchair_brewer
Postovi: 3
Pridružen/a: ned lip 21, 2020 8:00 pm

Re: Ne kužim temperaturu fermentacije

Post Postao/la armchair_brewer » sub lip 27, 2020 6:16 pm

Aha, čitao sam upute na paketiću od kvasca. Mislio sam nakon kuhanja spustiti temp na 22, zatim staviti kvasac i ostaviti pola sata da stoji, onda u stiropor hladnjak staviti par hladnih kocki da spuste temperaturu, onda jednostavno ostaviti dva tjedna u podrumu.

Avatar
FrendPero
Postovi: 203
Pridružen/a: uto pro 25, 2018 10:07 am

Re: Ne kužim temperaturu fermentacije

Post Postao/la FrendPero » sub lip 27, 2020 6:38 pm

Rad kvasca povisi temperaturu oko 5°, ako ga ubacis na 22 tu si vec na 27°. Slažem se sa Puyolom, najbolje da probas temperaturu spustiti prije dodavanja kvasca na nekih 16-17.

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Ne kužim temperaturu fermentacije

Post Postao/la Poljo » sub lip 27, 2020 8:11 pm

Upute koje pisu na vrecicama kvasca su jako nategnute. Bit ce to ok i tak, ali imat ce offova.
Za neke standardne aleove ideala je ubacit kvasac na 15-16 i fermentirat na 17-18
slika

Puyol
Postovi: 799
Pridružen/a: ned pro 25, 2016 12:11 am
Lokacija: Zagreb

Re: Ne kužim temperaturu fermentacije

Post Postao/la Puyol » sub lip 27, 2020 9:54 pm

Ja sam.u startu isto ubacivao kvasac na vjerojatno 20+°c, posebno ljeti, kada nisam.uspio spustit temperaturu. O da sam krenuo na opciju da cekam da se spusti na 16-17, pa ga naknadno ubacim. I uglavnom ga hidriram prije ubacivanja. Tako si siguran da ces imati dovoljan broj zivih stanica. Makar uglavnom i ako ga samo picas bez hidracije opet ispadne dobro.

armchair_brewer
Postovi: 3
Pridružen/a: ned lip 21, 2020 8:00 pm

Re: Ne kužim temperaturu fermentacije

Post Postao/la armchair_brewer » uto lip 30, 2020 5:36 pm

Još sam malo bilježio temperature.
Kad stavim kocku u hladnjak temperatura se spusti na 13 celzija. I drži ju dobar dio dana.
Znači, u teoriji bih mogao dvaput dnevno mijenjat kocke svježima i moglo bi proći.

Odgovori