Globus o homebrewingu

... razne, manje tehničke diskusije

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
tante
Postovi: 84
Pridružen/a: pon tra 02, 2012 9:53 pm
Lokacija: Orleans, Francuska / Vrbovec

Globus o homebrewingu

Post Postao/la tante » sri svi 30, 2012 11:18 pm

Nisam našao da je netko već stavio na forum, pa evo link. Nažalost nema cijelog članka...


http://globus.jutarnji.hr/zivot/mi-smo- ... ka-ilegala

Avatar
babangida
Postovi: 976
Pridružen/a: uto kol 23, 2011 4:23 pm
Lokacija: Slavonski Brod

Post Postao/la babangida » sri svi 30, 2012 11:34 pm

Kaze "zagonetni ferdofantastiko"... He, he. :D
Dvije litre na dan, doktor iz kuce van!!

Avatar
Svarrogh
Postovi: 2411
Pridružen/a: pet lis 22, 2010 1:00 pm
Lokacija: Vukovar

Re: Globus o homebrewingu

Post Postao/la Svarrogh » sri svi 30, 2012 11:50 pm

tante je napisao/la:Nisam našao da je netko već stavio na forum, pa evo link. Nažalost nema cijelog članka...


http://globus.jutarnji.hr/zivot/mi-smo- ... ka-ilegala
To ti je zato sto ne pratis chat :P

Avatar
mad_alchemist
Postovi: 384
Pridružen/a: uto lip 14, 2011 11:18 am
Lokacija: Istra

Post Postao/la mad_alchemist » čet svi 31, 2012 4:56 pm

ljudi, zar vam se ne čini da se malo previše i prenaglo izlažemo? Još i naslov "ilegala". Većina jesmo ilegalci. Svi zapravo, jer je jedino Marbor prijavljeni pivar. Zakon je jasan i bedast koliko ga ima. A i kazne su velike, od 20 000 do 400 000 kuna za neplaćanje poreza, neprijavljivanje proizvodnje, zaliha bla bla bla... a država nema love. Sad će netko počet skakat na mene vjerojatno, ali ništa osobno, samo sam zabrinut. Bolje je utuć 20 milja u kotlove, inox fermentere ili plate chiller nego u državni proračun :D Samo ne želim da se preko nas lome zakoni i pokazuju neki primjeri. Moramo se pokrenut i promjenit zakon i tek onda izać na površinu u toj mjeri. Čak se je i raspravljalo na ovom forumu o tome da nas se izjednači s vinarima. Zašto oni ne moraju imat vinograd da bi radili vino? A mi moramo imat njivu ječma, kombajn i sladarnu... Njivu mogu imat, sušaru radim ovo ljeto, ali nisam samo ja tu, netko bi se mogao opeć, a kad krene kontrola... Do sada nisu ni znali da postojimo. S obzirom da nas se skupilo dosta, mogli bimo nešto pokušat. Možda. Osim ako sam ja jedini jadnik koji se s time zamara. :D

Avatar
Svarrogh
Postovi: 2411
Pridružen/a: pet lis 22, 2010 1:00 pm
Lokacija: Vukovar

Post Postao/la Svarrogh » čet svi 31, 2012 5:03 pm

RDWHAHB :wink:

Avatar
mad_alchemist
Postovi: 384
Pridružen/a: uto lip 14, 2011 11:18 am
Lokacija: Istra

Post Postao/la mad_alchemist » čet svi 31, 2012 5:10 pm

pa da, to i činim... to me izvlači :D hvala na očekivanom savjetu. E dobro da sam se sjetio, moram nazvat onog tvog frenda da ti šaljem dunkelweizen i best

Avatar
Svarrogh
Postovi: 2411
Pridružen/a: pet lis 22, 2010 1:00 pm
Lokacija: Vukovar

Post Postao/la Svarrogh » čet svi 31, 2012 5:16 pm

Zovi ga, trebao bi doci sad za koji dan. Mozda vec iduci tjedan :) Jedva cekam da probam dunkel i best... mmmm :)

Avatar
Zedni
Postovi: 1287
Pridružen/a: pon pro 21, 2009 11:18 pm
Lokacija: Bjelovar

Post Postao/la Zedni » čet svi 31, 2012 5:16 pm

Malo je i meni cudno naslov i cijela brija na temu, nista nije ilegalno... ne kuhamo vise nego smijemo... :D
On Tap:
Extra Stout, ESB, APA
Fermenting:
Saaz Pale Ale
Next Brews:
Weizen, Porter, IPA

Avatar
mad_alchemist
Postovi: 384
Pridružen/a: uto lip 14, 2011 11:18 am
Lokacija: Istra

Post Postao/la mad_alchemist » čet svi 31, 2012 5:17 pm

i ja porter... :D

Avatar
mad_alchemist
Postovi: 384
Pridružen/a: uto lip 14, 2011 11:18 am
Lokacija: Istra

Post Postao/la mad_alchemist » čet svi 31, 2012 5:17 pm

žedni, pročitaj zakon, ilegalni smo. Svi.

Avatar
Zedni
Postovi: 1287
Pridružen/a: pon pro 21, 2009 11:18 pm
Lokacija: Bjelovar

Post Postao/la Zedni » čet svi 31, 2012 5:23 pm

do 200l nejde porez na pivo, za kuhanje preko 200 bi trebalo placati porez, koliko ja znam, neda mi se sad trazit okolo, ali mislim da je tako.
On Tap:
Extra Stout, ESB, APA
Fermenting:
Saaz Pale Ale
Next Brews:
Weizen, Porter, IPA

Avatar
admin
Site Admin
Postovi: 1853
Pridružen/a: čet ožu 08, 2007 11:58 am
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la admin » čet svi 31, 2012 5:24 pm

kao sto u chat napisah, senzacionalizam na prvom mjestu, čak i tamo gdje ga nema i bez obzira na štetu koju može učiniti... citiranja stvari koje nisu nikada rečene i tako... tražio sam autorizaciju članka, čovjek se nikada nije javio, članak objavljen... to je hvala za odvajanje slobodnog vremena i trud...
no, eto.. ja naučio lekciju, više ne razgovaram sa novinarima i nisu dobro došli...

Avatar
Zedni
Postovi: 1287
Pridružen/a: pon pro 21, 2009 11:18 pm
Lokacija: Bjelovar

Post Postao/la Zedni » čet svi 31, 2012 5:25 pm

admin je napisao/la:ja naučio lekciju, više ne razgovaram sa novinarima i nisu dobro došli...
ovo sam rekao nakon prvog (bjelovarski list), ali posto sam isti vikend covjeku obecao, reko neka bude, ja isto vise ne izlazim u susret, ja od toga nemam ama bas nista. ;)
On Tap:
Extra Stout, ESB, APA
Fermenting:
Saaz Pale Ale
Next Brews:
Weizen, Porter, IPA

Avatar
Ferdo
Postovi: 2382
Pridružen/a: sub lis 18, 2008 7:31 am

Post Postao/la Ferdo » čet svi 31, 2012 5:37 pm

Admine, stavi u ČPP naputak za nove članove kako se ponašati pred novinarima. 8)
Od sad i ja "ignore mode"
Opusti se i nastavi kuhati pivo

okarm
Postovi: 324
Pridružen/a: ned srp 19, 2009 10:15 pm
Lokacija: ZG

Post Postao/la okarm » čet svi 31, 2012 5:41 pm

Zedni je napisao/la:do 200l nejde porez na pivo, za kuhanje preko 200 bi trebalo placati porez, koliko ja znam, neda mi se sad trazit okolo, ali mislim da je tako.
mislim da je do 1500L za svoje potrebe ne placas porez, iznad toga ide 80kn poreza po 100L proizvedenog piva.. ono sto nama ne odgovara i di smo u prekrsaju je to da moras imati vlastito poljoprivredno zemljiste i pivo moras raditi iz vlastitog jecma...


inace slazem se sa mad alchemistom, treba biti na oprezu, u mom slucaju samo par najboljih prijatelja zna da radim pivo, od susjeda nitko i drago mi je da je tako.. da idem sa tim u novine ili tv sa pravim identitetom.. nema sanse.. nit ce mi pivo biti bolje zbog toga, nit ce me manje kostat sirovine... jednostavno ne vidim apsolutno niti jedan jedini razlog za to...

Odgovori