Areometar-moštomjer po Babou
Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy
- lanko
- Postovi: 320
- Pridružen/a: ned stu 21, 2010 12:35 pm
- Lokacija: Slavonija
Areometar-moštomjer po Babou
Pošto mnogi početnici ne mogu jednostavno doći do areometra, a često se bave ili su se bavili vinarstvom, evo jedna brzinska pomoć.
Moštomjer po Babou se može kupiti u svakoj poljoprivrednoj apoteci, dođe oko 25 Kn.
Osobno preferiram areometar, ali i moštomjer može poslužiti za prvu ruku, a ovdje su usporedbe:
Mjerenja su napravljena na gustoćama od 1.000 (čista voda), te 1.050 (zadnja tura koju sam radio)
Ukratko, na gustoći od 1.000 (izmjereno areometrom), moštomjer po babou ne može pokazati jer je ispod skale koja počinje sa 4.
ALI na 1.050 pokazuje točno 10%.
Interpolacijom od 0 do 10% (duljina 26mm) ispada da 1 mm na moštomjeru je 1.923 (zaokružimo na 1.002 g/cm2)
Npr: ako imate gustoću od 11% po babou, to oko 4.8 mm od 10 te je gustoća (4.8x2) pa dodamo decimale + 1.050=1.059 g/cm2
Pozdrav!
Moštomjer po Babou se može kupiti u svakoj poljoprivrednoj apoteci, dođe oko 25 Kn.
Osobno preferiram areometar, ali i moštomjer može poslužiti za prvu ruku, a ovdje su usporedbe:
Mjerenja su napravljena na gustoćama od 1.000 (čista voda), te 1.050 (zadnja tura koju sam radio)
Ukratko, na gustoći od 1.000 (izmjereno areometrom), moštomjer po babou ne može pokazati jer je ispod skale koja počinje sa 4.
ALI na 1.050 pokazuje točno 10%.
Interpolacijom od 0 do 10% (duljina 26mm) ispada da 1 mm na moštomjeru je 1.923 (zaokružimo na 1.002 g/cm2)
Npr: ako imate gustoću od 11% po babou, to oko 4.8 mm od 10 te je gustoća (4.8x2) pa dodamo decimale + 1.050=1.059 g/cm2
Pozdrav!
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
- lanko
- Postovi: 320
- Pridružen/a: ned stu 21, 2010 12:35 pm
- Lokacija: Slavonija
- Deda Mile
- Postovi: 364
- Pridružen/a: uto sij 12, 2010 7:05 pm
- Lokacija: zagreb;dabanićeva ul.
od istog proizvođača ima u Pevecu Moštomjer PO OECHSLE-u s termometrom, koji mjeri u stupnjevima Oeshsla. Specifična težina (odnosno gustoča) se jednostavno dobije da se broju 1,000doda očitani broj podjeljen sa 1000. Npr. Na skali se očita 50, gustoča tada iznosi 1,050. Mjerno područje mu je od 0 do130, što je upravo ono što nama treba. Stvar u pevecu košta oko 70kn.
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
HOMEBREWING OD 1996.
Puno pozdravlja i veselja uz domaće pivo
Puno pozdravlja i veselja uz domaće pivo
-
jonnie.bravo
- Postovi: 6
- Pridružen/a: čet ožu 10, 2011 8:33 pm
- Lokacija: Beograd, Srbija
Ne znam da li je ovo pravo mesto, ali na ovom sajtu je konverzija:
http://www.brewheads.com/brixsg.php
ja imam kuci neka 2 ruska koja idu od 0 do 30 %, pretrazujuci po internetu, ne znam da li sam dobro shvatio, ali to bi trebalo da je skala po Brixu/Platou(posto su slicne).
Ovde su sve "skale":
http://www.brand.de/en/products/density ... drometers/
moja skala je ova sto ide do 30 iznad koje pise "Sugar hydrometers"
http://www.brewheads.com/brixsg.php
ja imam kuci neka 2 ruska koja idu od 0 do 30 %, pretrazujuci po internetu, ne znam da li sam dobro shvatio, ali to bi trebalo da je skala po Brixu/Platou(posto su slicne).
Ovde su sve "skale":
http://www.brand.de/en/products/density ... drometers/
moja skala je ova sto ide do 30 iznad koje pise "Sugar hydrometers"
- Ptoof
- Postovi: 68
- Pridružen/a: sub vel 04, 2012 8:48 pm
- Lokacija: Zagreb
zanima me,nemam areometar, imam moštomjer. piva skuhana, ohlađena na 25 c. i piše po baboo-u 11,5 što bi značilo da mogu očekivati 6,7%-6,9% alkohola?
Znam vrenje nije još odrađeno, tj kvasci nisu ni dodani, ali prema ovim vinskim tablicama piše da očekujem 6,7 % alkohola. Ili čekati da fermentacija odradi pa mjeriti razliku na neki način.
http://www.agrologistika.hr/osx/hr/c12/Refraktometri/
na dnu piše.
Znam vrenje nije još odrađeno, tj kvasci nisu ni dodani, ali prema ovim vinskim tablicama piše da očekujem 6,7 % alkohola. Ili čekati da fermentacija odradi pa mjeriti razliku na neki način.
http://www.agrologistika.hr/osx/hr/c12/Refraktometri/
na dnu piše.
- Ptoof
- Postovi: 68
- Pridružen/a: sub vel 04, 2012 8:48 pm
- Lokacija: Zagreb
Ma jasno mi je da je isto ko areometar samo sa drugom skalom.
Budem već to na neki način proračunao. Fala ljudovi
Sam mislim da je to bliže 1.055 kad već picajzliram
prema tome da je 11,5 po Baboou isto 13,56 po Brixu i dalje to je 1.055 g/cm3, tj sa temperaturnom korekcijom za 25C 1.057 g/cm3.
Nemam ovaj gore moštomjer prije naveden nego neki drugi.
Ma uglavno 1.057-1.062
Budem već to na neki način proračunao. Fala ljudovi
Sam mislim da je to bliže 1.055 kad već picajzliram
Nemam ovaj gore moštomjer prije naveden nego neki drugi.
Ma uglavno 1.057-1.062





