Areometar-moštomjer po Babou

rubrika za fotke opreme, piva, opise kako ste napravili neki komad opreme i sl.

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Avatar
lanko
Postovi: 320
Pridružen/a: ned stu 21, 2010 12:35 pm
Lokacija: Slavonija

Areometar-moštomjer po Babou

Post Postao/la lanko » uto tra 05, 2011 5:29 pm

Pošto mnogi početnici ne mogu jednostavno doći do areometra, a često se bave ili su se bavili vinarstvom, evo jedna brzinska pomoć.
Moštomjer po Babou se može kupiti u svakoj poljoprivrednoj apoteci, dođe oko 25 Kn.
Osobno preferiram areometar, ali i moštomjer može poslužiti za prvu ruku, a ovdje su usporedbe:

Mjerenja su napravljena na gustoćama od 1.000 (čista voda), te 1.050 (zadnja tura koju sam radio)

Ukratko, na gustoći od 1.000 (izmjereno areometrom), moštomjer po babou ne može pokazati jer je ispod skale koja počinje sa 4.

ALI na 1.050 pokazuje točno 10%.
Interpolacijom od 0 do 10% (duljina 26mm) ispada da 1 mm na moštomjeru je 1.923 (zaokružimo na 1.002 g/cm2)

Npr: ako imate gustoću od 11% po babou, to oko 4.8 mm od 10 te je gustoća (4.8x2) pa dodamo decimale + 1.050=1.059 g/cm2

Pozdrav!
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Avatar
lanko
Postovi: 320
Pridružen/a: ned stu 21, 2010 12:35 pm
Lokacija: Slavonija

Post Postao/la lanko » pon tra 11, 2011 10:43 am

Test2:
Ispostavilo se da je interpolacija u decimalu točna.

Na aerometru mjereno 1.020 ispada na moštomjeru 16mm manje od 10% (negdje oko 4%)
16x1.9=oko 30

1.050-1.030=1.020 Dakle stvar radi.
Pozdrav svima koji nemaju aerometar, nadam se da će pomoći!

Avatar
Deda Mile
Postovi: 364
Pridružen/a: uto sij 12, 2010 7:05 pm
Lokacija: zagreb;dabanićeva ul.

Post Postao/la Deda Mile » pon tra 11, 2011 4:34 pm

od istog proizvođača ima u Pevecu Moštomjer PO OECHSLE-u s termometrom, koji mjeri u stupnjevima Oeshsla. Specifična težina (odnosno gustoča) se jednostavno dobije da se broju 1,000doda očitani broj podjeljen sa 1000. Npr. Na skali se očita 50, gustoča tada iznosi 1,050. Mjerno područje mu je od 0 do130, što je upravo ono što nama treba. Stvar u pevecu košta oko 70kn.
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
HOMEBREWING OD 1996.
Puno pozdravlja i veselja uz domaće pivo

Avatar
Deda Mile
Postovi: 364
Pridružen/a: uto sij 12, 2010 7:05 pm
Lokacija: zagreb;dabanićeva ul.

Post Postao/la Deda Mile » pon tra 11, 2011 4:35 pm

Na kraju je treeba biti slika ali je nema
HOMEBREWING OD 1996.
Puno pozdravlja i veselja uz domaće pivo

jonnie.bravo
Postovi: 6
Pridružen/a: čet ožu 10, 2011 8:33 pm
Lokacija: Beograd, Srbija

Post Postao/la jonnie.bravo » sri lip 01, 2011 10:01 pm

Ne znam da li je ovo pravo mesto, ali na ovom sajtu je konverzija:
http://www.brewheads.com/brixsg.php
ja imam kuci neka 2 ruska koja idu od 0 do 30 %, pretrazujuci po internetu, ne znam da li sam dobro shvatio, ali to bi trebalo da je skala po Brixu/Platou(posto su slicne).
Ovde su sve "skale":
http://www.brand.de/en/products/density ... drometers/
moja skala je ova sto ide do 30 iznad koje pise "Sugar hydrometers"

Avatar
newbeer
Postovi: 186
Pridružen/a: uto ožu 22, 2011 4:21 pm
Lokacija: citluk

Post Postao/la newbeer » sri lip 01, 2011 11:41 pm

ma narucis na netu,sa postarinom ti dodje 8 funti,usput normalno narucis gomilu kvasaca i nikom bolje :malosamsipopil:

Avatar
Ptoof
Postovi: 68
Pridružen/a: sub vel 04, 2012 8:48 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la Ptoof » ned vel 05, 2012 7:20 pm

zanima me,nemam areometar, imam moštomjer. piva skuhana, ohlađena na 25 c. i piše po baboo-u 11,5 što bi značilo da mogu očekivati 6,7%-6,9% alkohola?
Znam vrenje nije još odrađeno, tj kvasci nisu ni dodani, ali prema ovim vinskim tablicama piše da očekujem 6,7 % alkohola. Ili čekati da fermentacija odradi pa mjeriti razliku na neki način.

http://www.agrologistika.hr/osx/hr/c12/Refraktometri/
na dnu piše.

Avatar
Ferdo
Postovi: 2382
Pridružen/a: sub lis 18, 2008 7:31 am

Post Postao/la Ferdo » ned vel 05, 2012 8:09 pm

Teoretski da, ali pošto kvasac nikad ne "dotjera" do 1.000, time FG ostane nešto viša, dakle i alkohola bude manje.
Opusti se i nastavi kuhati pivo

Avatar
lanko
Postovi: 320
Pridružen/a: ned stu 21, 2010 12:35 pm
Lokacija: Slavonija

Post Postao/la lanko » sri vel 08, 2012 12:22 am

Izmjeri kad isfermentira.
Po ovome ti je OG negdje oko 1.062
Izmjeris i na kraju (FG) pa ubaci u neki kalkulator ili izračunaj sam.

Avatar
Ptoof
Postovi: 68
Pridružen/a: sub vel 04, 2012 8:48 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la Ptoof » sri vel 08, 2012 4:31 pm

Ma jasno mi je da je isto ko areometar samo sa drugom skalom.
Budem već to na neki način proračunao. Fala ljudovi
Sam mislim da je to bliže 1.055 kad već picajzliram :oops: prema tome da je 11,5 po Baboou isto 13,56 po Brixu i dalje to je 1.055 g/cm3, tj sa temperaturnom korekcijom za 25C 1.057 g/cm3.
Nemam ovaj gore moštomjer prije naveden nego neki drugi.
Ma uglavno 1.057-1.062

rapolsm
Postovi: 29
Pridružen/a: čet kol 21, 2014 3:05 pm
Lokacija: Zagorje

Post Postao/la rapolsm » ned ožu 12, 2017 10:04 am

Može li se moštomjerom odrediti FG(s obzirom da sad unutra nije samo šećer već i alkohol)? Ima li neka skala ako se može?

Odgovori