Pivarenje - jonathan livingston (jl)

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
jonathan livingston
Postovi: 402
Pridružen/a: pon pro 30, 2013 11:12 pm
Lokacija: zg
Kontakt:

Pivarenje - jonathan livingston (jl)

Post Postao/la jonathan livingston » pet sij 17, 2014 8:34 am

Pozdrav pivari!

Prvo da se osvrnem na svoj nick...
Kad sam razmišljao kako se registrirati na forum o pivarstvu, nick se nametnuo sam od sebe. Nekad u nekom razredu osnovne škole pročitao sam knjigu Galeb Jonathan Livingston. Upravo kad sam prvi put (i drugi, i treći i stoti put) na glas rekao da ću kuhati domaće pivo uglavnom je bila reakcija u najmanju ruku kao da sam rekao da bolujem od teške zarazne bolesti.

Nešto kao prijatelj pivar Pedro
http://www.pivarstvo.info/forum/viewtop ... sc&start=0

Samo ukratko, ako netko nije pročitao tu knjigu, radi se o galebu (ptici, da ne pomisli netko da se radi o dalmatincu ) :lol: , koji je istraživao nebeska prostranstva i letio jako visoko. To se nije sviđalo starješini iz jata i ostalim članovima jata. Uglavnom jednog dana pozvali su jl, da stane u sredinu jata. To je značilo ili čast ili sramotu. Naravno da je jl bio uvjeren da će mu odati priznanje za njegove letove u visine koje još nisu bile istražene. No onda je starješina izgovorio: Galebe Jonathan Livingstone, istupi u sredinu na svoju sramotu!

Upravo tako nekako se osjećam, kad se pohvališ da kuhaš pivu.
Da ne bi bilo sve tako crno, ima i pozitivnih reakcija i ljudi :)

Da bude jednostavnije na forumu, zovite me jl (kao jennifer lopez
:lol: ).

Taman kad sam htel nekaj napisati i o kuhanju, moram nekaj iti delat...
Pišem uskoro, čim najdem cajta :lol:

Pivili!

Avatar
Alivio
Postovi: 1071
Pridružen/a: sub lip 05, 2010 11:53 am
Lokacija: SB

Post Postao/la Alivio » pet sij 17, 2014 8:38 am

Ma daj to promjeni u Galeb ..logičnije je i jednostavnije ..
Čovjek uči dok je živ i na kraju umire glup.

Avatar
Mogwai
Postovi: 542
Pridružen/a: sub sij 21, 2012 3:41 pm
Lokacija: Sveta Nedelja/Samobor

Post Postao/la Mogwai » pet sij 17, 2014 9:08 am

Alivio je napisao/la:Ma daj to promjeni u Galeb ..logičnije je i jednostavnije ..

Neeeeeeeee

Ostavi ovako, zvući fancy o.O

:malosamsipopil:

Avatar
PriMarius
Postovi: 510
Pridružen/a: sri stu 24, 2010 6:03 pm
Lokacija: zagreb

Post Postao/la PriMarius » pet sij 17, 2014 1:45 pm

ti nisi onda JLo nego JoLi
stin...stern...st'nning
numzph-numonh, bleeargh...

if you don’t like it, it probably wasn’t meant for you...

hahahahahahahahah hahahahah jač crč majkemmm... (Tinl)

neonblade
Postovi: 48
Pridružen/a: uto ožu 08, 2011 11:43 am
Lokacija: zagreb

Post Postao/la neonblade » pet sij 17, 2014 2:34 pm

Ma ko te proziva, reci da se skupimo
So long, and thanks for all the fish.

Avatar
jonathan livingston
Postovi: 402
Pridružen/a: pon pro 30, 2013 11:12 pm
Lokacija: zg
Kontakt:

Post Postao/la jonathan livingston » pet sij 17, 2014 5:33 pm

jebate, ovo će postati topic o književnosti a ne o pivu :)

Uglavnom dosta o mojem nicku, prićajmo malo o mom pivu...

Ja ću obrnuto kronološki...
Jučer sam otvorio jedno pivo, saaz pale ale (recept od Pedre), plaširano prije 6 dana. Jedva sam se iščekao da otvorim svoje prvo pivo, i mislio sam ma kaj je to problem pričekati 2 tjedan... Kak mi fino gajbe stoje u stanu na sobnoj temperaturi na gaziranju i svaki dan prolazim kraj njih, jučer sam pokleknuo i otvorio jednu.

Znači pivo sa sobne temperature natočeno u čašu, lijepa pjena, dosta jaka (bumo vidli kakva bu kad se pivo ohladi), pivo je još mutno (nije ni čudno kad je na gaziranju na 20C), na prvu lagani miris kvasca koji se brzo izlufta, a nakon toga jako lijepi miris slada i hmelja.

A onda praznik i blagdani za moje nepce, prekrasan okus, punoća piva, fina gorčina (dosta gorko ali ne neugodno gorko). Obzirom da sam ga pio neohlađeno, već na sobnoj temperaturi, predobro pivo.
Recimo da sam pio žuju na sobnoj temperaturi, vjerojatno bi ju odmah pljunuo, dok se ova piva može piti i neohlađena (naravno da je hladnija finija).

Avatar
diS
Postovi: 1159
Pridružen/a: uto ožu 29, 2011 8:28 pm
Lokacija: Kaštela

Post Postao/la diS » pet sij 17, 2014 5:51 pm

hebo nick.
samo ti nastavi kuhat piva u kojima guštaš.

Avatar
jonathan livingston
Postovi: 402
Pridružen/a: pon pro 30, 2013 11:12 pm
Lokacija: zg
Kontakt:

Post Postao/la jonathan livingston » sub sij 18, 2014 12:29 pm

...evo i jedne slikice
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Avatar
mali badem
Postovi: 3311
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » sub sij 18, 2014 12:41 pm

jonathan livingston je napisao/la:...evo i jedne slikice
hohooo , to je to

fali samo luk i češnjak ( protiv uroka :) ) :pivo3: :hmelj:

Avatar
jonathan livingston
Postovi: 402
Pridružen/a: pon pro 30, 2013 11:12 pm
Lokacija: zg
Kontakt:

Post Postao/la jonathan livingston » sub sij 18, 2014 12:53 pm

i toga ima, samo nije u kadru :D

Avatar
petro
Postovi: 862
Pridružen/a: ned svi 15, 2011 11:51 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la petro » sub sij 18, 2014 4:39 pm

Lijepo ti izgleda prva pivica samo ostavi koju da dozivi bar mjesec dana starosti :lol: Ponovno ćes se pozitivno iznenaditi.

Giga
Postovi: 233
Pridružen/a: pet lis 11, 2013 9:58 pm
Lokacija: Moslavina

Post Postao/la Giga » sub sij 18, 2014 4:43 pm

E, boja je bas odlicna.




.

Avatar
jonathan livingston
Postovi: 402
Pridružen/a: pon pro 30, 2013 11:12 pm
Lokacija: zg
Kontakt:

Post Postao/la jonathan livingston » sri ožu 12, 2014 10:57 pm

1.2.14. kuhan PALE ALE sa njemačkim Cascadeom
50L
NG 10kg
MUNICH 1,25 kg
CRYSTAL 0,75 kg
MAGNUM 25g FWH
CASCADE 25g 60min
CASCADE 25g 15min
CASCADE 25g 10min

kvasac US-05 reciklirani od prethodne šarže
voda RO i pipovača
OG 1,053
FG 1,008
ABV 6,4
flaširano 15.2.14. ukupno 44l, gazirano sa svim što mi je ostalo (glukoza, fruktoza i obični šećer - nažalost nisam označio što je u kojoj boci)

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » sri ožu 12, 2014 11:27 pm

Pustio si probleme s "nikom", i gle, primio se posla. Vjeruj mi, nećeš požaliti ni slijedeći put, kad odlučiš ponoviti proceduru. "Svaka ti dala."
Zadnja izmjena: Don Genovese, dana/u čet ožu 20, 2014 8:53 am, ukupno mijenjano 1 put.
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

Avatar
jonathan livingston
Postovi: 402
Pridružen/a: pon pro 30, 2013 11:12 pm
Lokacija: zg
Kontakt:

Post Postao/la jonathan livingston » sri ožu 12, 2014 11:38 pm

Ma skuhao sam ja već 5 šarži, al nije bilo vremena da sve ovdje natipkam.

Malo se kuha, malo fermentira, malo gazira, malo kompletira oprema, malo peru flaše.... uostalom sve znate. Tak da kad najdem vremena napišem još ostatak.

...najveći problem su mi porozne flaše :lol: :lol:

Odgovori