Kuhanje negdje oko Ivanića

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Avatar
johnny2211
Postovi: 362
Pridružen/a: čet lis 24, 2013 11:53 am
Lokacija: Varaždin

Update 4 i 5 kuhanja

Post Postao/la johnny2211 » čet tra 17, 2014 9:26 am

Obje pive su u flashama sa etiketom.

Zakljuci:

1. S05 nam se bolje svidja od s04 kako okusom, tako flokulacijom
2. Razlika u okusu kod bottle conditioninga na 14C i na 18C je ogromna. visa temperatura ima aftertaste cudni
3. dry hopping rulez:-)
4. Maybeer pola flasha karbonizirano secerom, pola odmrznutim i prokuhanim wortom
5. etikete sa http://www.beerlabelizer.com/ editirane u microsoft publisheru da vise stane na list, printane na laserskom, lijepljenje mlijekom. Skidanje original etiketa samo topla voda i soda (iako smo skuzili da je nepotrebna)

4 dana nakon flashiranja, secer minimalno karboniziran, wort taman, dapace bilo bi dobro da sad stane:-) okus puno bolji, pitanje je samo dal bude sad stalo jer je brze fermentiralo ili bude prekarbonizirano. Vrijeme ce pokazati, ali kao metoda karboniziranja jako smo zadovoljni.

E sad vi iskusni slusamo vase komentare i misljenja kako i zasto.
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Avatar
ja_jesam
Postovi: 388
Pridružen/a: uto ruj 20, 2011 8:36 am
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la ja_jesam » čet tra 17, 2014 10:18 am

1. misliš US-05 :P. a s04 je engleski kvasac, tak da za vaše pivo i je US-05 bolji i trebo bi dat bolje rezultate.
2. viša temperatura stvara jaču karbonizaciju, isto ko i kod fermentacije. niža temperatura će dat umjerenije, a viša burnije karboniziranje. pa tako i okus očito varira :). iako 18 je ok temperatura karbonizacije.
3. tako je, dry hopping rulez ;).
4. vidiš nikad nisam ni razmišljo sa sladovinom karbonizirat. no prema zakonu o čistoći, kad bih ga se baš išo striktno držat, to bi bio dobar način karboniziranja. pitajne je dal ste dobro izračunali kolko vam treba. a dal ima razlike? pa kako je stolni šećer sastavljen od glukoze i fruktuze dočim je sladovina većinom maltoza što je dve molekule glukoze, trebalo bi bit da mu treba duže, no ne znam kolka je razlika. moguće da je i prekarbonizirano sa sladovinom pa je zato brže i bolje. u svakom slučaju ću i to probat jednoć :).
5. super je etiketa :). baš idem pogledat stranicu :).
Zadnja izmjena: ja_jesam, dana/u čet tra 17, 2014 10:41 am, ukupno mijenjano 1 put.

Avatar
johnny2211
Postovi: 362
Pridružen/a: čet lis 24, 2013 11:53 am
Lokacija: Varaždin

Post Postao/la johnny2211 » čet tra 17, 2014 10:29 am

Za temp karbonizacije po svima (internet, iskusni ljudi, neiskusni ljudi, pametni ljudi.....) 18 je ok, ali evo dao je off taste.

Za krauzening sam zaboravio link stavit http://www.brewersfriend.com/gyle-and-k ... alculator/

a kak bu ispalo bumo vidli:-)

Avatar
ja_jesam
Postovi: 388
Pridružen/a: uto ruj 20, 2011 8:36 am
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la ja_jesam » čet tra 17, 2014 10:43 am

iskustvo je najbolji pokazatelj ;). a i sam znaš kaj ti najbolje paše, a ne ono što kaže prosjek.
ma najbitnije da ste izračunali. onda bi trebalo bit dobro karbonizirano ;).

Avatar
johnny2211
Postovi: 362
Pridružen/a: čet lis 24, 2013 11:53 am
Lokacija: Varaždin

Post Postao/la johnny2211 » uto tra 29, 2014 12:27 pm

Pripreme za kuhanje u petak s novom opremom, slike naravno budu stavljene ovdje.

Komentari recepta?

Type: All Grain
Batch Size: 40,00 l
Boil Size: 45,42 l
Boil Time: 60 min
Final Bottling Vol: 37,00 l
Fermentation: Ale primary only

Efficiency: 50,00 %

11,25 kg Pale Ale (7,0 EBC) Grain 1 90,0 %
1,25 kg Cara Ruby 50 (Castle Malting) (50,0 EBC) Grain 2 10,0 %

30,00 g Chinook [12,00 %] - Boil 60,0 min Hop 3 23,6 IBUs
25,00 g Cascade [6,90 %] - Boil 10,0 min Hop 4 4,1 IBUs
25,00 g Chinook [12,00 %] - Boil 10,0 min Hop 5 7,1 IBUs

2,0 pkg Safale American (DCL/Fermentis #US-05) [50,28 ml] Yeast 6 -


Gravity, Alcohol Content and Color

Est Original Gravity: 1,048 SG
Est Final Gravity: 1,009 SG
Estimated Alcohol by Vol: 5,1 %
Bitterness: 34,9 IBUs
Est Color: 18,5 EBC

Avatar
johnny2211
Postovi: 362
Pridružen/a: čet lis 24, 2013 11:53 am
Lokacija: Varaždin

Efikasnost objasnjenje

Post Postao/la johnny2211 » uto tra 29, 2014 12:29 pm

U prijasnjim kuhanjima smo postizali tu efikasnost, pre boil cemo ju korigirati da se posloze hmeljevi kak se spada, tako da dobimo isti omjer okusa i ibu-a.

Avatar
jonathan livingston
Postovi: 402
Pridružen/a: pon pro 30, 2013 11:12 pm
Lokacija: zg
Kontakt:

Post Postao/la jonathan livingston » uto tra 29, 2014 1:54 pm

Pošto sam relativno nov u kuhanju, za recept ti baš teško mogu dati savjet. Al kaj se tiče efikasnosti, ovo je jako loše. S ovom količinom zrnja mora biti barem 50l gotove pive ovog OG-a ili bi OG trebao biti puno, puno viši.

Moje zadnje kuhanje sa 12kg zrnja, OG 1.051, cca. 57l sladovine u fermentoru. Efikasnost oko 85%.

Avatar
johnny2211
Postovi: 362
Pridružen/a: čet lis 24, 2013 11:53 am
Lokacija: Varaždin

Post Postao/la johnny2211 » uto tra 29, 2014 1:57 pm

Sve jasno, upravo zato smo isli na novu opremu i novi sistem.

Za svaki slucaj izracun je po prosloj efikasnosti tako da se ne zaje...Lako se sve prilagodi, spremni smo za vecu kolicinu:-)

Razlog niske efikasnosti bio je lose mljevenje i los BIAB(zatvorena DM vreca) i neadekvatan sparge.

Avatar
jonathan livingston
Postovi: 402
Pridružen/a: pon pro 30, 2013 11:12 pm
Lokacija: zg
Kontakt:

Post Postao/la jonathan livingston » uto tra 29, 2014 2:00 pm

Nova oprema je bačva s lažnim dnom ili?

Avatar
johnny2211
Postovi: 362
Pridružen/a: čet lis 24, 2013 11:53 am
Lokacija: Varaždin

Post Postao/la johnny2211 » uto tra 29, 2014 2:03 pm

stara oprema ti je na stranici 3. Imas tocno slike ukomljavanja (s bambusom:-).

Nova je ovo:
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Avatar
jonathan livingston
Postovi: 402
Pridružen/a: pon pro 30, 2013 11:12 pm
Lokacija: zg
Kontakt:

Post Postao/la jonathan livingston » uto tra 29, 2014 2:09 pm

Zadnjih nekolko kuhanja i ja radim na ovom sistemu. Pa u svakom slučaju računaj da bi moral imati puno bolju iskoristivost.
Samim time pripremi više vode za ispiranje, ako hoćeš ići do OG-a oko 1,050. A onda je potrebno i podesiti hmelj za IBU i aromu.

Jer ako ostaviš ovu količinu vode, a iskoristivost poraste značajno, to bu piva 7 ABV.

Avatar
johnny2211
Postovi: 362
Pridružen/a: čet lis 24, 2013 11:53 am
Lokacija: Varaždin

Post Postao/la johnny2211 » uto tra 29, 2014 2:16 pm

Tocno to i je plan. kompenzirati 8)

I panično počet prati nove boce:-)

Avatar
johnny2211
Postovi: 362
Pridružen/a: čet lis 24, 2013 11:53 am
Lokacija: Varaždin

Post Postao/la johnny2211 » uto tra 29, 2014 2:24 pm

Koliko ti je boiloff na 60min ako kuhas u bacvi od piva?

Avatar
jonathan livingston
Postovi: 402
Pridružen/a: pon pro 30, 2013 11:12 pm
Lokacija: zg
Kontakt:

Post Postao/la jonathan livingston » uto tra 29, 2014 2:34 pm

U bačvi od pive samo ukomljavam, kuham u drugom kotlu 62l zapremnine. Ukupno koristim 75l (ukomljavanje + ispiranje). Priberem oko 65l nakon ukomljavanja i ispiranja. Pretočim u fermentor oko 57-59l.

Imaš sliku ukomljavanja i kuhanaj.
http://www.pivarstvo.info/forum/viewtop ... 7&start=15

Avatar
johnny2211
Postovi: 362
Pridružen/a: čet lis 24, 2013 11:53 am
Lokacija: Varaždin

joser skuhana nova tura NG apa

Post Postao/la johnny2211 » ned srp 20, 2014 12:09 pm

Vrijeme da se odmorimo:-)
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Odgovori