Kuhanje negdje oko Ivanića
Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy
- johnny2211
- Postovi: 362
- Pridružen/a: čet lis 24, 2013 11:53 am
- Lokacija: Varaždin
Update 4 i 5 kuhanja
Obje pive su u flashama sa etiketom.
Zakljuci:
1. S05 nam se bolje svidja od s04 kako okusom, tako flokulacijom
2. Razlika u okusu kod bottle conditioninga na 14C i na 18C je ogromna. visa temperatura ima aftertaste cudni
3. dry hopping rulez:-)
4. Maybeer pola flasha karbonizirano secerom, pola odmrznutim i prokuhanim wortom
5. etikete sa http://www.beerlabelizer.com/ editirane u microsoft publisheru da vise stane na list, printane na laserskom, lijepljenje mlijekom. Skidanje original etiketa samo topla voda i soda (iako smo skuzili da je nepotrebna)
4 dana nakon flashiranja, secer minimalno karboniziran, wort taman, dapace bilo bi dobro da sad stane:-) okus puno bolji, pitanje je samo dal bude sad stalo jer je brze fermentiralo ili bude prekarbonizirano. Vrijeme ce pokazati, ali kao metoda karboniziranja jako smo zadovoljni.
E sad vi iskusni slusamo vase komentare i misljenja kako i zasto.
Zakljuci:
1. S05 nam se bolje svidja od s04 kako okusom, tako flokulacijom
2. Razlika u okusu kod bottle conditioninga na 14C i na 18C je ogromna. visa temperatura ima aftertaste cudni
3. dry hopping rulez:-)
4. Maybeer pola flasha karbonizirano secerom, pola odmrznutim i prokuhanim wortom
5. etikete sa http://www.beerlabelizer.com/ editirane u microsoft publisheru da vise stane na list, printane na laserskom, lijepljenje mlijekom. Skidanje original etiketa samo topla voda i soda (iako smo skuzili da je nepotrebna)
4 dana nakon flashiranja, secer minimalno karboniziran, wort taman, dapace bilo bi dobro da sad stane:-) okus puno bolji, pitanje je samo dal bude sad stalo jer je brze fermentiralo ili bude prekarbonizirano. Vrijeme ce pokazati, ali kao metoda karboniziranja jako smo zadovoljni.
E sad vi iskusni slusamo vase komentare i misljenja kako i zasto.
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
- ja_jesam
- Postovi: 388
- Pridružen/a: uto ruj 20, 2011 8:36 am
- Lokacija: Zagreb
1. misliš US-05
. a s04 je engleski kvasac, tak da za vaše pivo i je US-05 bolji i trebo bi dat bolje rezultate.
2. viša temperatura stvara jaču karbonizaciju, isto ko i kod fermentacije. niža temperatura će dat umjerenije, a viša burnije karboniziranje. pa tako i okus očito varira
. iako 18 je ok temperatura karbonizacije.
3. tako je, dry hopping rulez
.
4. vidiš nikad nisam ni razmišljo sa sladovinom karbonizirat. no prema zakonu o čistoći, kad bih ga se baš išo striktno držat, to bi bio dobar način karboniziranja. pitajne je dal ste dobro izračunali kolko vam treba. a dal ima razlike? pa kako je stolni šećer sastavljen od glukoze i fruktuze dočim je sladovina većinom maltoza što je dve molekule glukoze, trebalo bi bit da mu treba duže, no ne znam kolka je razlika. moguće da je i prekarbonizirano sa sladovinom pa je zato brže i bolje. u svakom slučaju ću i to probat jednoć
.
5. super je etiketa
. baš idem pogledat stranicu
.
2. viša temperatura stvara jaču karbonizaciju, isto ko i kod fermentacije. niža temperatura će dat umjerenije, a viša burnije karboniziranje. pa tako i okus očito varira
3. tako je, dry hopping rulez
4. vidiš nikad nisam ni razmišljo sa sladovinom karbonizirat. no prema zakonu o čistoći, kad bih ga se baš išo striktno držat, to bi bio dobar način karboniziranja. pitajne je dal ste dobro izračunali kolko vam treba. a dal ima razlike? pa kako je stolni šećer sastavljen od glukoze i fruktuze dočim je sladovina većinom maltoza što je dve molekule glukoze, trebalo bi bit da mu treba duže, no ne znam kolka je razlika. moguće da je i prekarbonizirano sa sladovinom pa je zato brže i bolje. u svakom slučaju ću i to probat jednoć
5. super je etiketa
Zadnja izmjena: ja_jesam, dana/u čet tra 17, 2014 10:41 am, ukupno mijenjano 1 put.
- johnny2211
- Postovi: 362
- Pridružen/a: čet lis 24, 2013 11:53 am
- Lokacija: Varaždin
Za temp karbonizacije po svima (internet, iskusni ljudi, neiskusni ljudi, pametni ljudi.....) 18 je ok, ali evo dao je off taste.
Za krauzening sam zaboravio link stavit http://www.brewersfriend.com/gyle-and-k ... alculator/
a kak bu ispalo bumo vidli:-)
Za krauzening sam zaboravio link stavit http://www.brewersfriend.com/gyle-and-k ... alculator/
a kak bu ispalo bumo vidli:-)
- johnny2211
- Postovi: 362
- Pridružen/a: čet lis 24, 2013 11:53 am
- Lokacija: Varaždin
Pripreme za kuhanje u petak s novom opremom, slike naravno budu stavljene ovdje.
Komentari recepta?
Type: All Grain
Batch Size: 40,00 l
Boil Size: 45,42 l
Boil Time: 60 min
Final Bottling Vol: 37,00 l
Fermentation: Ale primary only
Efficiency: 50,00 %
11,25 kg Pale Ale (7,0 EBC) Grain 1 90,0 %
1,25 kg Cara Ruby 50 (Castle Malting) (50,0 EBC) Grain 2 10,0 %
30,00 g Chinook [12,00 %] - Boil 60,0 min Hop 3 23,6 IBUs
25,00 g Cascade [6,90 %] - Boil 10,0 min Hop 4 4,1 IBUs
25,00 g Chinook [12,00 %] - Boil 10,0 min Hop 5 7,1 IBUs
2,0 pkg Safale American (DCL/Fermentis #US-05) [50,28 ml] Yeast 6 -
Gravity, Alcohol Content and Color
Est Original Gravity: 1,048 SG
Est Final Gravity: 1,009 SG
Estimated Alcohol by Vol: 5,1 %
Bitterness: 34,9 IBUs
Est Color: 18,5 EBC
Komentari recepta?
Type: All Grain
Batch Size: 40,00 l
Boil Size: 45,42 l
Boil Time: 60 min
Final Bottling Vol: 37,00 l
Fermentation: Ale primary only
Efficiency: 50,00 %
11,25 kg Pale Ale (7,0 EBC) Grain 1 90,0 %
1,25 kg Cara Ruby 50 (Castle Malting) (50,0 EBC) Grain 2 10,0 %
30,00 g Chinook [12,00 %] - Boil 60,0 min Hop 3 23,6 IBUs
25,00 g Cascade [6,90 %] - Boil 10,0 min Hop 4 4,1 IBUs
25,00 g Chinook [12,00 %] - Boil 10,0 min Hop 5 7,1 IBUs
2,0 pkg Safale American (DCL/Fermentis #US-05) [50,28 ml] Yeast 6 -
Gravity, Alcohol Content and Color
Est Original Gravity: 1,048 SG
Est Final Gravity: 1,009 SG
Estimated Alcohol by Vol: 5,1 %
Bitterness: 34,9 IBUs
Est Color: 18,5 EBC
- johnny2211
- Postovi: 362
- Pridružen/a: čet lis 24, 2013 11:53 am
- Lokacija: Varaždin
Efikasnost objasnjenje
U prijasnjim kuhanjima smo postizali tu efikasnost, pre boil cemo ju korigirati da se posloze hmeljevi kak se spada, tako da dobimo isti omjer okusa i ibu-a.
- jonathan livingston
- Postovi: 402
- Pridružen/a: pon pro 30, 2013 11:12 pm
- Lokacija: zg
- Kontakt:
Pošto sam relativno nov u kuhanju, za recept ti baš teško mogu dati savjet. Al kaj se tiče efikasnosti, ovo je jako loše. S ovom količinom zrnja mora biti barem 50l gotove pive ovog OG-a ili bi OG trebao biti puno, puno viši.
Moje zadnje kuhanje sa 12kg zrnja, OG 1.051, cca. 57l sladovine u fermentoru. Efikasnost oko 85%.
Moje zadnje kuhanje sa 12kg zrnja, OG 1.051, cca. 57l sladovine u fermentoru. Efikasnost oko 85%.
- johnny2211
- Postovi: 362
- Pridružen/a: čet lis 24, 2013 11:53 am
- Lokacija: Varaždin
- jonathan livingston
- Postovi: 402
- Pridružen/a: pon pro 30, 2013 11:12 pm
- Lokacija: zg
- Kontakt:
- johnny2211
- Postovi: 362
- Pridružen/a: čet lis 24, 2013 11:53 am
- Lokacija: Varaždin
- jonathan livingston
- Postovi: 402
- Pridružen/a: pon pro 30, 2013 11:12 pm
- Lokacija: zg
- Kontakt:
Zadnjih nekolko kuhanja i ja radim na ovom sistemu. Pa u svakom slučaju računaj da bi moral imati puno bolju iskoristivost.
Samim time pripremi više vode za ispiranje, ako hoćeš ići do OG-a oko 1,050. A onda je potrebno i podesiti hmelj za IBU i aromu.
Jer ako ostaviš ovu količinu vode, a iskoristivost poraste značajno, to bu piva 7 ABV.
Samim time pripremi više vode za ispiranje, ako hoćeš ići do OG-a oko 1,050. A onda je potrebno i podesiti hmelj za IBU i aromu.
Jer ako ostaviš ovu količinu vode, a iskoristivost poraste značajno, to bu piva 7 ABV.
- johnny2211
- Postovi: 362
- Pridružen/a: čet lis 24, 2013 11:53 am
- Lokacija: Varaždin
- johnny2211
- Postovi: 362
- Pridružen/a: čet lis 24, 2013 11:53 am
- Lokacija: Varaždin
- jonathan livingston
- Postovi: 402
- Pridružen/a: pon pro 30, 2013 11:12 pm
- Lokacija: zg
- Kontakt:
U bačvi od pive samo ukomljavam, kuham u drugom kotlu 62l zapremnine. Ukupno koristim 75l (ukomljavanje + ispiranje). Priberem oko 65l nakon ukomljavanja i ispiranja. Pretočim u fermentor oko 57-59l.
Imaš sliku ukomljavanja i kuhanaj.
http://www.pivarstvo.info/forum/viewtop ... 7&start=15
Imaš sliku ukomljavanja i kuhanaj.
http://www.pivarstvo.info/forum/viewtop ... 7&start=15
- johnny2211
- Postovi: 362
- Pridružen/a: čet lis 24, 2013 11:53 am
- Lokacija: Varaždin
joser skuhana nova tura NG apa
Vrijeme da se odmorimo:-)
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.





